Londyn powie nie!

Marcin Goralewski
01-09-2004, 00:00

Wiele wskazuje na to, że Elektrimowi nie uda się przekonać wierzycieli do przyjęcia uchwały regulującej wcześniejszą spłatę długu.

W piątek przed południem odbędzie się w Londynie zgromadzenie obligatariuszy giełdowego Elektrimu. Spółka proponuje, że szybciej ureguluje długi.

— Zaproponowaliśmy taką uchwałę, ponieważ pojawiła się szansa na wcześniejszą spłatę obligacji w przypadku przeprowadzenia transakcji sprzedaży aktywów telekomunikacyjnych — mówi Ewa Bojar, rzecznik Elektrimu.

Obligatariusze otrzymali już projekt uchwały.

— Nic z tego. Nie zamierzamy zgadzać się na proponowane rozwiązania. Przynajmniej na tę chwilę — zastrzega jeden z obligatariuszy.

Elektrim ma czas na spłatę długu (obecnie około 440 mln EUR, czyli niespełna 2 mld zł) do końca 2005 r. Proponowana uchwała ma nie tylko określić procedury spłaty długu (jakie? — spółka odmawia odpowiedzi), ale także uregulować warunki zniesienia zastawów na majątku Elektrimu.

Co się stanie, jeżeli w piątek 3/4 wierzycieli (wymagana większość) rzeczywiście nie przyjmie propozycji Elektrimu? Spółka nie chce odpowiedzieć. Brak zgody obligatariuszy może jednak zablokować przygotowywaną przez Elektrim i francuski koncern medialny Vivendi transakcję sprzedaży 51 proc. udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej, największym w kraju operatorze telefonii komórkowej. Pakiet większościowy za ponad 1 mld EUR (4,5 mld zł) miałby trafić do niemieckiego operatora Deutsche Telekom, który po transakcji stałby się jedynym udziałowcem PTC. Czyżby obligatariuszom nie zależało na szybkim odzyskaniu długu?

— Obligatariusze przyjmują pozycję wyczekiwania. Mają określony termin spłaty długu, mają zastawy ma majątku, a w sądzie jest sprawa przeciwko Elektrimowi o łamanie umowy regulującej spłatę długu. Ich zachowanie nie powinno zaskakiwać. Są bezpieczni i nie chcą zmian — mówi jeden z analityków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Londyn powie nie!