Lufthansa dogadała się ze związkiem w sprawie cięcia kosztów

opublikowano: 12-11-2020, 07:57

Lufthansa osiągnęła porozumienie ze związkiem zawodowym Verdi w sprawie obniżenia kosztów o 200 mln EUR w zamian za powstrzymanie się od zwolnień w 2021 roku, pisze Reuters.

Porozumienie z Verdi nastąpiło po miesiącach rozmów. Związkowcy skarżyli się, że Lufthansa chce likwidować miejsca pracy po tym jak dostała 9 mld EUR pomocy od państwa. Ostatecznie uzgodniono, że 24 tys. pracowników personelu naziemnego niemieckiego przewoźnika nie dostanie zwyczajowych premii świątecznych w 2020 i 2021 roku, a także premii wakacyjnych do końca 2021 roku. Spółka także zmniejszy kwotę dopłaty do wynagrodzenia otrzymywanego przez pracowników objętych rządowym programem ratowania miejsc pracy. Łącznie pozwoli to obniżyć koszty personelu o nawet połowę w 2021 roku, pisze Reuters. W zamian Lufthansa zobowiązała się nie przeprowadzać przymusowych zwolnień w 2021 roku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Agencja przypomina, że niemiecki flagowy przewoźnik lotniczy ostrzegał w ubiegłym tygodniu o rosnącym odpływie gotówki w obecnym kwartale i konieczności rozważenia kolejnych działań restrukturyzacyjnych. Lufthansa, która jest właścicielem także linii Eurowings, Swiss, Austrian i Brussels, nie spodziewa się powrotu ruchu lotniczego do poziomu sprzed pandemii przed 2025 rokiem. Dlatego zamierza zredukować 22 tys. etatów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane