Małe i średnie firmy mogą liczyć na pomoc

Agnieszka Jabłońska
21-10-2010, 00:00

W 2011 r. PARP będzie miał dla firm sporo pieniędzy i pełen wachlarz usług.

W 2011 r. PARP będzie miał dla firm sporo pieniędzy i pełen wachlarz usług.

Na Forum Małych i Średnich Przedsiębiorstw, któremu patronował "Puls Biznesu", przedstawiciele firm poznali wczoraj rodzaje wsparcia, na jakie mogą liczyć ze strony Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Warto się nimi zainteresować, choćby ze względu na unijne dotacje. W latach 2007-13 agencja rozda przedsiębiorcom i innym beneficjentom 7,172 mld EUR.

Na razie umowy opiewające na 8 mld zł podpisało 5,4 tys. firm. Ale kasa z UE to nie wszytko. PARP rozdziela także granty z państwowego budżetu, np. 18 mln zł popłynie na współpracę z jednostkami naukowymi, 6 mln zł w formie pożyczek trafi na innowacje, a 8 mln zł na udział w międzynarodowych programach naukowych. Informacji o prowadzeniu działalności gospodarczej MSP mogą szukać na 15 tematycznych portalach internetowych. Zainteresowani mogą też skorzystać z usług doradczych. Szczegółowe informacje o formach wsparcia, z których można korzystać teraz i okazjach, które nadarzą się w 2011 r. opisujemy obok.

Bony na innowacje

W ramach tego projektu mikro i małe przedsiębiorstwa mogą dostać pieniądze na rozwój współpracy z jednostkami badawczo-rozwojowymi. PARP dostał na to 18 mln zł. Kolejny konkurs o dotacje wystartuje w 2011 r.

Wsparcie na uzyskanie grantu

Firmy z sektora MSP mogą dostać dotacje na udział w międzynarodowych programach innowacyjnych. Na ten cel PARP dostał 8 mln zł. Najbliższa okazja otrzymania grantu nadarzy się w 2011 r.

Paszport do eksportu

To działanie 6.1 unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka: można zdobyć dotacje m.in. na przygotowanie i wdrożenie planu rozwoju eksportu, udział w misjach gospodarczych i doradztwo. W 2011 r. PARP ogłosi trzy konkursy.

Enterprise Europe Network

Program Komisji Europejskiej koordynowany przez PARP, w ramach którego na rzecz przedsiębiorców świadczone są usługi doradcze z zakresu prawa polskiego i unijnego, prowadzenia działalności gospodarczej za granicą, możliwych źródeł finansowania dla sektora MSP oraz kojarzeni są partnerzy gospodarczy. Adres programu www.een.org.pl.

Krajowa sieć innowacji

Inwestycja w kadry

Portal internetowy z bezpłatnym dostępem do aktualnej oferty szkoleń i studiów podyplomowych dla pracowników polskich przedsiębiorstw, w tym dofinansowanych przez Unię Europejską. Dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Społecznego udział w nich może być tańszy nawet o 80 proc. Adres: www.inwestycjawkadry.info.pl

Wspieramy e-biznes

Portal www.web.gov.pl to platforma wymiany wiedzy i doświadczeń dla społeczności przedsiębiorców, którzy tworzą e-biznes i rozwiązania B2B.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Jabłońska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Małe i średnie firmy mogą liczyć na pomoc