Merkel: zniesienie sankcji wobec Rosji tylko po przywróceniu suwerenności Ukrainy

  • PAP
opublikowano: 18-06-2019, 14:46

Sankcje nałożone przez Zachód na Rosję za aneksję Krymu i rolę w konflikcie zbrojnym na wschodzie Ukrainy nie zostaną zniesione do czasu przywrócenia suwerenności państwa ukraińskiego - oświadczyła we wtorek w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Zobacz więcej

Angela Merkel, fot. Bloomberg

Szefowa niemieckiego rządu, która w tym dniu przyjęła przebywającego z pierwszą wizytą w Niemczech nowego prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, powiedziała, że omówiła z nim miński proces pokojowy.

"Dopóki nie będzie postępów na tym froncie, sankcje nie mogą zostać zniesione, a w przypadku sankcji związanych z Krymem będzie to możliwe tylko wtedy, gdy Krym powróci do Ukrainy" - oświadczyła.

Od marca 2014 roku Unia Europejska sukcesywnie wprowadza sankcje gospodarcze, personalne i dyplomatyczne wobec osób i instytucji z Rosji, które przyczyniły się do naruszenia integralności terytorialnej Ukrainy i jej destabilizacji.

Do zniesienia sankcji wzywał ostatnio partyjny kolega Merkel, premier Saksonii Michael Kretschmer, argumentując, że są one dużym problemem dla saksońskiej i wschodnioniemieckiej gospodarki. Krótko później Kretschmer spotkał się w Petersburgu na forum ekonomicznym z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Udział niemieckich polityków i przedstawicieli biznesu w tej konferencji wzbudził kontrowersje.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy