W styczniu 2022 r. warunki emisji obligacji oszczędnościowych skarbu państwa będą takie, jak w grudniu 2021 r.
Ci, którzy liczyli, że w ślad za podwyżką stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w górę pójdą odsetki od obligacji, sprzedawanych przez resort finansów, mogą się czuć rozczarowani. Oprocentowanie obligacji 3-miesięcznych nadal będzie wynosić 0,5 proc. w skali roku, a dwuletnich 1 proc.
Nie zmieniły się również parametry innych serii. Trzyletnie obligacje w pierwszym okresie przyniosą 1,1 proc., czteroletnie 1,3 proc., a dziesięcioletnie 1,7 proc.
Oprocentowanie obligacji 3-letnich wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR6M. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży – utrzymanej na poziomie 0,75 proc. Ten sam mechanizm zmiany oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak wyższa jest wysokość marży, która wynosi 1 proc..
6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu Rodzina 500 plus oprocentowane są odpowiednio na 1,5 i 2 proc. w pierwszym roku oszczędzania.