MF: zwrot akcyzy na podstawie decyzji sądu krajowego

opublikowano: 22-01-2007, 16:51

Osoby, które chcą odzyskać część akcyzy za samochód sprowadzony z UE, będą musiały poczekać na decyzję sądu krajowego, który określi procedury zwrotu, dowiedział się PAP w Ministerstwie Finansów.

Osoby, które chcą odzyskać część akcyzy za samochód sprowadzony z UE, będą musiały poczekać na decyzję sądu krajowego, który określi procedury zwrotu - wynika z informacji, jakie uzyskała w poniedziałek PAP w Ministerstwie Finansów.

W czwartek Europejski Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu orzekł, że akcyza stosowana w Polsce do końca listopada 2006 r. na sprowadzane z UE auta była niezgodna z prawem UE. Oznacza to, że podatnicy będą mogli odzyskać część akcyzy za sprowadzane z UE samochody.

Chodzi o różnicę między zgodnymi z prawem stawkami 3,1 proc. i 13,6 proc. (w zależności od pojemności silnika), a stawką faktycznie zapłaconą przez podatnika, która mogła dochodzić nawet do 65 proc. Osoba starająca się o zwrot musi złożyć stosowny wniosek do urzędu celnego.

Procedury zwrotu ma określić Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA). Czas określenia tych procedur zależy od tego, jak szybko Europejski Trybunał Sprawiedliwości wypełni procedury związane z tą sprawą i prześle do Polski wszystkie dokumenty.

Sprawa trafiła do Luksemburga dzięki dziennikarzowi jednego z pism motoryzacyjnych, Maciejowi Brzezińskiemu, który w 2004 roku kupił w Niemczech używanego volkswagena golfa, rocznik 1989, i zakwestionował naliczoną akcyzę - 855 zł. Wcześniej sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Wojciech Krawczuk z Naczelnego Sądu Administracyjnego poinformował w poniedziałek, że po wyroku Trybunału i przesłaniu wszystkich dokumentów postępowanie zostanie podjęte przez WSA. "Nie ma powodu, żeby dalej zwlekać" - powiedział.

Wiceminister finansów Jacek Dominik informował wcześniej, że przy zwrotach fiskus będzie brał pod uwagę rzeczywistą wartość pojazdów, a nie wartość zapisaną w fakturze. Według niego, wartość większości sprowadzanych aut mogła być zaniżona, a to oznacza, że ich właściciele zapłacili zbyt niską akcyzę. Nie wystąpią więc o zwrot podatku, bo musieliby dopłacić.

Dlatego - jak stwierdził Dominik - "skala zwrotu będzie niższa, niż przewidywano".

Według danych zamieszczonych na stronie internetowej MF, w 2006 r. sprowadzono do Polski ponad 816 tys. samochodów, za co pobrano ponad 725 mln zł akcyzy. W 2005 r. sprowadzono 870 tys. samochodów, za co pobrano 843 mln zł akcyzy. Od maja do końca 2004 r. było to 811 tys. samochodów i 934 mln zł akcyzy.

Od 1 grudnia 2006 r. zmieniły się przepisy i podatek akcyzowy nie rośnie już wraz z wiekiem pojazdów. Nie zależy też od tego, czy pojazd był sprowadzany z zagranicy, czy kupowany w kraju. Przy samochodach o pojemności silnika do 2.000 cm sześciennych akcyza wynosi 3,1 proc., a przy samochodach o większej pojemności silnika - 13,6 proc.

Wcześniej takie stawki dotyczyły jedynie samochodów rocznych i dwuletnich i rosły wraz z wiekiem pojazdów, aż do 65 proc. Np. przy samochodach o pojemności silnika do 2 litrów, stawka za samochód trzyletni wynosiła 15,1 proc., pięcioletni - 39,1 proc., a siedmioletni - 63,1 proc.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane