Monti: nasz program oszczędności wkładem w rozwiązanie kryzysu

DI, PAP
opublikowano: 09-12-2011, 16:56

Premier Włoch Mario Monti oświadczył w piątek w Brukseli, że przyjęcie przez jego rząd programu oszczędnościowego przyczyniło się do znalezienia rozwiązania kryzysu w strefie euro. Dodał, że wolałby, by umowę w sprawie paktu fiskalnego zawarły wszystkie kraje UE.

Podsumowując brukselski szczyt, szef rządu stwierdził na konferencji prasowej, iż pakiet antykryzysowy "pozwolił Włochom, by z większym spokojem przyczynić do wniesienia aktywniejszego i akceptowanego przez innych wkładu w tych tak ważnych dniach na rzecz znalezienia systemowego rozwiązania kryzysu w strefie euro".

Zdaniem Montiego, szczyt przyniósł "decyzje o szerokim zasięgu", które dotyczą jednocześnie ustabilizowania sytuacji w "sposób bardziej rygorystyczny i szanowany", jak i "dyscypliny finansów publicznych" oraz środków "prewencji przed zakażeniem".

Włoski premier powiedział, że wolałby, aby zawarte w Brukseli porozumienie o zacieśnieniu polityki fiskalnej dotyczyło wszystkich 27 państw wraz z modyfikacją traktatu unijnego. "To nie było możliwe, poświęciłem niemało czasu tej nocy na rzecz mediacji między Wielką Brytanią a strefą euro" - ujawnił Monti.

Włoski premier zapowiedział ponadto, że w połowie stycznia do Rzymu na trójstronne spotkanie w sprawie sytuacji w strefie euro przybędą prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane