Moody's obniżył perspektywę ratingu BFSR Banku Pekao SA do 'stabilnej'

ISB
06-11-2008, 10:12

Agencja ratingowa Moody's Investors Service obniżyła perspektywę ratingu siły finansowej (BFSR) Banku Pekao SA do "stabilnej" z "pozytywnej" ("C"), podała agencja w komunikacie w czwartek.

Moody's podtrzymał też rating dla depozytów w walucie krajowej na poziomie "Aa3", rating dla depozytów w walutach obcych na poziomie "A2" oraz krótkoterminowy rating depozytowy na poziomie "Prime-2".

"Decyzja ratingowa wynikała z obawy Moody's o to, że obecnie pogarszająca się sytuacja w otoczeniu utrudni bankowi znaczące poprawienie fundamentów finansowych, które doprowadziłoby do podniesienia ratingu BFSR" - głosi komunikat.

"Choć akwizycja dużej części aktywów Banku BPH została zakończona i doprowadziła Pekao SA na miejsce największego banku w Polsce pod względem aktywów, uważamy, że bank musi przede wszystkim skoncentrować się na skonsolidowaniu swojej pozycji i obronie udziałów rynkowych, a nie na dalszej poprawie efektywności i poszerzaniu bazy klientów" - czytamy dalej.

Według agencji, ważne atuty banku to posiadanie drugiej co do wielkości sieci placówek w kraju, co daje możliwość dotarcia do szerokiej bazy klientów detalicznych - szczególnie w sytuacji, gdy pojawiła się presja na zdobywanie źródeł finansowania.

Moody's ostrzega także, że poważne osłabienie wzrostu PKB i trwałe pogorszenie sytuacji w sektorze może wywrzeć presję na obniżkę ratingu siły finansowej Pekao SA i innych banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Moody's obniżył perspektywę ratingu BFSR Banku Pekao SA do 'stabilnej'