MPiT: spowolnienie gospodarcze jest płytsze niż oczekiwania rynku

  • PAP
opublikowano: 21-02-2019, 11:42

Bardzo dobre wyniki z przemysłu potwierdzają tezę, że spowolnienie gospodarcze jest płytsze niż oczekiwania rynku, bądź stanowi jedynie przejściową korektę cykliczną, ocenili analitycy resortu przedsiębiorczości i technologii w komentarzu przesłanym w czwartek PAP.

W komunikacie przypomniano, że zgodnie ze wstępnymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego w styczniu br. produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 3,2 proc. rdr, a wynik ten był zbliżony do oczekiwań ministerstwa (3,5 proc.).

"Spowolnienie było głównie efektem wyników sprzed roku, kiedy to produkcja budowlana wzrosła o ponad 30 proc. (wysoka baza). Kulminacji produkcji budowlanej oczekujemy jednak w połowie roku. Spadek w ujęciu miesięcznym (o 61,2 proc.) nie różni się znacząco od zrealizowanych w poprzednich latach - odpowiednio o 57,8 proc. pomiędzy styczniem 2018 a grudniem 2017 r. oraz 64,7 proc. pomiędzy styczniem 2017 a grudniem 2016 r. Przyczyn upatrujemy w kończeniu prac remontowo-budowlanych w danym roku podatkowym" - wyjaśniono.

Resort dodał, że w styczniu 2019 r., w porównaniu z analogicznym miesiącem 2018 roku, najwyższy wzrost produkcji odnotowano w jednostkach zajmujących się głównie budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 15,3 proc.), natomiast spadek notowały jednostki wykonujące roboty budowlane specjalistyczne (o 6,2 proc.).

"W lutym oczekujemy zbliżonej lub nieco wolniejszej dynamiki produkcji budowlanej. Szacujemy, że roczny wzrost produkcji budowlano-montażowej będzie zbliżony do 5 proc." - prognozują analitycy MPiT.

"Dobre wyniki notujemy w sprzedaży detalicznej, która wzrosła w styczniu o 5,2 proc. rdr (w cenach stałych, wobec wzrostu o 7,7 proc. przed rokiem). To głównie efekt wzrostu w dziale farmaceutycznym i meblowym (o odpowiednio 10,1 proc. i 10,5 proc.)" - oceniono.

Zwrócono uwagę, że w strukturze sprzedaży detalicznej zauważalne jest ponowne ożywienie w sprzedaży mebli, sprzętu rtv i agd, odzwierciedlające wzrost w budownictwie mieszkaniowym. Według wstępnych danych GUS w styczniu 2019 roku oddano do użytkowania 16,3 tys. mieszkań (wzrost o 8,6 proc. rdr), a na sprzedaż i wynajem oddano aż 9,9 tys., mieszkań (20,6 proc. więcej niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku).

"Bardzo dobre wyniki z przemysłu potwierdzają tezę, że spowolnienie gospodarcze jest płytsze niż oczekiwania rynku, bądź stanowi jedynie przejściową korektę cykliczną. Rosnąca sprzedaż produkcji budowlanej również napawa optymizmem, choć nie należy oczekiwać powtórzenia bardzo dobrych wyników sprzed roku, kiedy to produkcja rosła w tempie 30 proc. Połączenie powyższych danych wzmacnia tezę o utrzymaniu wysokiej stopy inwestycji w 2019 roku" - podsumowano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy