Czytasz dzięki

MSP zdecyduje o przebiegu rokowań ws. prywatyzacji ZEDO do końca tygodnia

Internet Securities
opublikowano: 05-09-2005, 15:41

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) podejmie decyzję w sprawie dalszego postępowania w procesie prywatyzacji Zespołu Elektrowni Dolna Odra SA (ZEDO) do końca tygodnia, dowiedziała się agencja ISB w poniedziałek. Transakcja o wartości przekraczającej 1 mld zł ma być przeprowadzona jeszcze w tym roku, ale już po wyborach.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) podejmie decyzję w sprawie dalszego postępowania w procesie prywatyzacji Zespołu Elektrowni Dolna Odra SA (ZEDO) do końca tygodnia, dowiedziała się agencja ISB w poniedziałek. Transakcja o wartości przekraczającej 1 mld zł ma być przeprowadzona jeszcze w tym roku, ale już po wyborach.

„Do końca tygodnia minister skarbu, który ma już rekomendację w jaki sposób prowadzić dalsze rozmowy z inwestorami, podejmie decyzję” – powiedziała ISB osoba zbliżona do prywatyzacji spółki.

Z ustaleń agencji wynika, że resort skłania się do prowadzenia dalszych rokowań równoległych z wybranymi podmiotami spośród sześciu, którzy złożyli swoje oferty na kupno akcji tej spółki 19 sierpnia.

Tego dnia oferty złożyły wszystkie podmioty, które w maju znalazły się na krótkiej liście inwestorów, czyli: czeski CEZ, hiszpańskie Iberdrola i Endesa, niemieckie PCC, włoski Enel oraz Elektrownia Połaniec z grupy Electrabel w Połańcu.

W poniedziałek ISB uzyskała potwierdzenie, że transakcja sprzedaży 85% akcji jest nadal planowana na 2005 rok, a jej wartość przekroczy 1 mld zł. „Do transakcji ma dojść jeszcze w tym roku, ale już po wyborach” – powiedział rozmówca ISB.

MSP zaprosiło chętnych do rokowań w sprawie zakupu nie mniej niż 920.000 akcji, czyli 10% kapitału ZEDO w połowie lutego.

ZE Dolna Odra dysponuje mocą elektryczną 1960 MWe i mocą cieplną 750 MWt.

Zysk netto spółki w pierwszym półroczu 2005 roku wyniósł 20,9 mln zł, zysk EBITDA 133,8 mln zł, przy 571,1 mln zł przychodów ze sprzedaży.

Zysk netto spółki w 2004 roku wynosił 17,7 mln, przy przychodach ze sprzedaży 1.193 mln zł.

Zatrudnienie w firmie wynosi ok. 2700 osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane