Na giełdach w Europie spadki indeksów

  • PAP
opublikowano: 15-01-2020, 09:53

Na giełdach w zachodniej Europie notowane są spadki indeksów. Na nastrojach inwestorów ciążą obawy o napięcia w handlu pomiędzy USA a Chinami - informują maklerzy.

Benchmarkowy wskaźnik Stoxx 600 Europe jest na minusie o 0,2 proc.

Akcje spółki TXT E-Solutions tanieją na giełdzie w Mediolanie o 7,5 proc. po ofercie sprzedaży akcji złożonej przez udziałowca Alvise Braga Illa.

Na giełdzie w Lizbonie o 5,1 proc. drożeją akcje spółki Jeronimo Martins po podaniu rocznych wyników sprzedaży. Sprzedaż wzrosła o 7,5 proc. do 18,6 mld euro.

Na globalnych rynkach nastąpiło pogorszenie nastrojów wśród inwestorów, bo sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin poinformował na kilkanaście godzin przed podpisaniem umowy USA-Chiny, że Stany Zjednoczone utrzymają cła na prawie 2/3 amerykańskiego importu z Chin do czasu zakończenia drugiej fazy negocjacji handlowych między obydwoma krajami.

Według agencji Bloomberg amerykańskie cła na chińskie towary będą obowiązywać przynajmniej do wyborów prezydenckich w listopadzie 2020 r.

W takiej sytuacji nie wiadomo, w jakiej atmosferze nastąpi w środę podpisanie przez Waszyngton i Pekin wstępnej umowy handlowej.

"Pomimo planowanego przełomowego podpisania dzisiaj wstępnej umowy handlowej między USA a Chinami na rynkach nie widać entuzjazmu" - mówi Nema Ramkhelawan-Bhana, ekonomista Rand Merchant Bank.

"+Phase One+, choć pozytywna, jest jedynie początkiem długiego procesu usuwania szkód wyrządzonych już globalnemu porządkowi w handlu" - dodaje.

Na razie inwestorzy czekają więc na dalszy rozwój wypadków w relacjach USA-Chiny i na publikowane w środę dane kwartalne największych amerykańskich banków, m.in. Goldman Sachs Group Inc. i Bank of America.

Na rynku walutowym euro jest wyceniane po 1,1123 USD, bez zmian. Brytyjski funt traci 0,1 proc. do 1,3010 USD.

Rentowność 10-letnich UST wynosi 1,79 proc., niżej o 2 pb, a niemieckich 10-letnich papierów skarbowych spada o 3 pb do -0,20 proc.

Ropa na NYMEX w N.Jorku tanieje o 0,3 proc. do 58,05 USD/b, a Brent na ICE traci 0,22 proc. do 64,36 USD/b.

Złoto jest po 1.552,91 USD za uncję, wyżej o 0,4 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy