Nadzieje na nowy pakiet dla Grecji pomagają euro

Bartosz Sawicki
31-05-2011, 09:22

Dziś w USA poznamy dane dotyczące Chicago PMI. Odczyt ten jest istotny ze względu na jutrzejszy raport ISM. Ponadto w  strefie euro opublikowana zostanie wstępna inflacja za maj.

Prognozy zakładają odczyt na poziomie 2,8 proc. r/r, ale po wcześniejszych informacjach o spadku w maju inflacji w Niemczech z 2,4 do 2,3 proc. r/r istnieje ryzyko niższego odczytu. W takim przypadku mogłoby to zmniejszyć oczekiwania na kolejną podwyżkę stóp w strefie euro już w czerwcu.

Wczorajszy "Wall Street Journal" przyniósł informację o tym, że możliwe jest, iż Niemcy wycofają się z dążenia do restrukturyzacji greckiego długu. Minister Finansów tego kraju zapewnił, że Niemcy w tej sprawie nie będą postępować wbrew woli EBC, który zdecydowanie sprzeciwia się restrukturyzacji greckiego długu, dopóki Grecja nie przedstawi w najbliższych dniach nowego planu oszczędnościowego. Sprawozdanie na temat spełnienia wymogów określonych w aktualnym planie pomocowym przygotowywane przez przedstawicieli MFW, EBC i UE ma natomiast zostać opublikowane na początku przyszłego tygodnia, a ostateczna decyzja w sprawie nowego planu - podjęta pod koniec czerwca. Czasu nie zostało już zbyt wiele, gdyż potrzeby pożyczkowe Grecji w lipcu wynoszą 13,4 mld euro. Nadziej na nowy pakiet pomocowy dla Grecji przełożyły się na wzrost apetytu na ryzyko na rynkach walutowych. W wyniku czego kurs EUR/USD dziś znalazł się już powyżej poziomu 1,4380. Wydaje się, że dziś istnieje potencjał do dalszego ruchu w kierunku powyżej 1,44. 

Po kilku dniach zupełnego braku danych makroekonomicznych dziś GUS opublikuje dane o PKB za I kwartał br. Na rynku panuje oczekiwanie na nieznaczne obniżenie tempa wzrostu z 4,5 proc. liczone w ujęciu rocznym w poprzednim kwartale do 4,4 proc. Analiza danych o produkcji przemysłowej wskazuje na nieco mniejszy kwartalny jej wzrost niż w ostatnim kwartale ub.r. Zapasy wydaje się, że zostały już uzupełnione, a negatywna kontrybucja eksportu netto powinna się wyraźnie zmniejszyć. Konsumpcja indywidualne w pierwszych trzech miesiącach mogła być nieco niższa od tej z przed kwartału. W tej sytuacji wszystko zależy od inwestycji. Sądzimy, że wzrost gospodarczy w I kwartale był zgodny z konsensusem i wyniósł 4,4 proc. Ponadto, po południu poznamy majowy wskaźnik oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych. Ewentualny wyraźny wzrost oczekiwań będzie znaczącym argumentem dla RPP za kolejną podwyżką stóp procentowych. Początek dzisiejszej sesji na rynku walutowym przyniósł spadek kursu EUR/PLN w okolice 3,96. Umocnienie złotego wynika prawdopodobnie z poprawy globalnego sentymentu w wyniku wzrostu szans na przynajmniej chwilowe pozytywne rozwiązanie problemów Grecji.

Bartosz Sawicki
Departament analiz DM TMS Brokers

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartosz Sawicki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Nadzieje na nowy pakiet dla Grecji pomagają euro