NBP: zysk banku centralnego za 2011 r. wyniósł 8,6 mld zł

DI, PAP
opublikowano: 04-04-2012, 12:00

Rada Polityki Pieniężnej przyjęła w środę roczne sprawozdanie finansowe Narodowego Banku Polskiego, zgodnie z którym zysk banku centralnego w 2011 r. wyniósł 8,6 mld zł" - poinformował NBP w środę w komunikacie.

RPP przyjęła w środę sprawozdanie finansowe Narodowego Banku Polskiego, zgodnie z którym zysk banku centralnego w 2011 r. wyniósł 8,6 mld zł - poinformował NBP. Według ministra finansów Jacka Rostowskiego pieniądze z NBP zmniejszą przyrost długu publicznego.

"W 2011 r. NBP osiągnął zysk w wysokości 8,6 mld zł. Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim zysk NBP, pomniejszony o 5-procentowy odpis na fundusz rezerwowy, zostanie przekazany do budżetu państwa" - napisano w środowym komunikacie NBP.

Minister finansów Jacek Rostowski poinformował w komentarzu przesłanym PAP, że nieoperacyjny zysk NBP, wynikający z realizacji różnic kursowych, nie zmniejszy deficytu budżetowego liczonego według definicji unijnych.

"Zmniejsza on jedynie potrzeby finansowania tego deficytu i wobec tego zmniejszy przyrost długu publicznego. Dobre wyniki za 2011 rok i solidna gospodarka polska w 2012 roku oznaczają, że zgodnie z naszymi planami relacja długu publicznego do PKB spadnie już w tym roku" - wskazał Rostowski.

Minister dodał, że resort finansów oczekuje, iż w następnych latach ta relacja będzie się dalej obniżała.

Już w lutym szef NBP informował, że NBP wpłaci do budżetu zysk za 2011 rok, nie określił jednak, w jakiej wysokości. W 2010 roku bank centralny osiągnął 6,5 mld zł zysku, z czego wpłacił w ubiegłym roku do budżetu państwa ok. 6,2 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / NBP: zysk banku centralnego za 2011 r. wyniósł 8,6 mld zł