Nie wiadomo, czy w VI na GPW wejdzie Lotos, PGNiG, czy obie spółki

Internet Securities
opublikowano: 21-03-2005, 09:42

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) wciąż nie zdecydowało, czy w czerwcu odbędzie się oferta publiczna Grupy Lotos SA czy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), ale nie wyklucza zaoferowania akcji obu tych spółek równolegle, powiedział w poniedziałek minister skarbu Jacek Socha.

Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) wciąż nie zdecydowało, czy w czerwcu odbędzie się oferta publiczna Grupy Lotos SA czy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), ale nie wyklucza zaoferowania akcji obu tych spółek równolegle, powiedział w poniedziałek minister skarbu Jacek Socha.

„Trzeba będzie zobaczyć, jaka będzie sytuacja rynkowa w czerwcu – czy będzie możliwość robienia równolegle dwóch dużych prywatyzacji. Ja będę chciał raczej unikać takich sytuacji. Będziemy patrzyli dokładnie, jak jest przygotowana każda z tych spółek do wejścia na rynek” – powiedział Socha w wywiadzie dla radia PIN.

Na początku marca minister sygnalizował, że w czerwcu odbędzie się tylko jedna duża oferta giełdowa – Lotosu lub PGNiG.

„Obie są dosyć, powiedziałbym, skomplikowane – Lotos prowadzi konsolidację rafinerii południowych i Petrobaltiku, PGNiG z kolei dokonuje wydzielenia Operatora Systemu Przesyłowego, robi restrukturyzację zadłużenia – tak że trzeba popatrzeć, jeszcze zostały złożone prospekty do KPWiG, w związku z czym niczego nie będziemy robić tutaj tak, by koniecznie, na siłę robić te prywatyzacje” – powiedział Socha w poniedziałek.

Grupa Lotos podała w ub. tygodniu, że zaoferuje w drodze nowej emisji do 35 mln akcji spółki, z których chciałaby pozyskać 900-950 mln zł. Spółka planuje skierować prospekt emisyjny do KPWiG, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku i zapowiada, że będzie gotowa do debiutu giełdowego w czerwcu tego roku. Według wstępnych szacunków zarządu Lotosu, po debiucie na GPW kapitalizacja tej spółki może wynieść około 3 mld zł.

Także w czerwcu chce przeprowadzić ofertę giełdową PGNiG, który zaoferuje akcje o wartości ok. 1,5 mld zł pochodzące z nowej emisji. Prospekt ma trafić do KPWiG do końca marca. Przed prywatyzacją PGNiG musi nastąpić wydzielenie z tej spółki Operatora Systemu Przesyłowego gazu (OSP), co ma nastąpić wkrótce. Prezes spółki zapowiadał w ub. tygodniu, że umowa z PGNiG Przesył w tej kwestii ma być parafowana w najbliższych dniach. Walne zgromadzenie, które ma zdecydować o emisji akcji, zaplanowano na 30 marca.

„One zostały zaplanowane i dobrze by było, żeby przynajmniej jedna z nich została zrobiona w pierwszej połowie roku, a to dlatego, że obie spółki potrzebują dodatkowych środków. [...] Natomiast ostateczne decyzje co do tego, jak będzie wyglądała struktura własnościowa Lotosu i PGNiG-u będą podejmowały następne rządy, jako że w obu tych przypadkach chcę pozostawić w rękach Skarbu Państwa 50% akcji” – podkreślił Socha.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane