Niemcy planują podatek od nieoczekiwanych dochodów w wysokości 90 proc. od generatorów czystej energii

opublikowano: 24-11-2022, 16:42
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Niemcy przedstawiły swój plan odzyskania 90 proc. zysków z niektórych generatorów czystej energii, ponieważ rząd szuka funduszy na pakiet pomocy dla konsumentów – podaje agencja Bloomberga.

FABIAN BIMMER / Reuters / Forum

Podatek nieoczekiwany będzie nakładany na producentów energii elektrycznej według ruchomej skali w zależności od wykorzystywanego przez nich paliwa. Elektrownie na węgiel brunatny będą opodatkowane od zarobków powyżej 52 EUR za megawatogodzinę, a elektrownie olejowe 28 EUR. Środki będą obowiązywać przez 10 miesięcy, z datą wsteczną od początku września 2022 r. do końca czerwca 2023 r. i mogą zostać przedłużone do końca 2024 r.

Niemcy przedstawiły 22 listopada pakiet o wartości 54 mld EUR, który od przyszłego roku ogranicza ceny gazu dla firm i gospodarstw domowych, a więcej przeznacza na energię elektryczną. Pomoc na rachunki zostanie częściowo sfinansowana z podatku od dochodów nadzwyczajnych, z którego według urzędników rząd spodziewa się pozyskać dwucyfrową kwotę w wysokości miliarda euro.

Proponowany poziom jest niższy niż sugerowany przez Komisję Europejską poziom 180 EUR za megawatogodzinę. Odnawialne generatory w Niemczech ostrzegają, że taka opłata powstrzyma inwestycje potrzebne, aby pomóc narodowi odzwyczaić się od importowanych paliw kopalnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Bloomberg

Polecane