Nordea FX: Frank najbardziej przewartościowany wśród głównych walut

Frank jest najbardziej przewartościowaną spośród 10 głównych walut, a dolar amerykański ma znaczący potencjał spadkowy do euro i walut emerging markets, ocenia Aurelija Augulyte, analityczka Nordea FX.

Wartość godziwa franka znajduje się obecnie powyżej pułapu 1,20 CHF za euro, w porównaniu z notowanym w piątek pułapem 1,09 CHF, napisała specjalistka w nocie do klientów. To oznacza, że szwajcarska waluta jest realnie warta mniej niż przed rezygnacją banku Szwajcarii z utrzymywania minimalnego kursu wymiany euro, co miało miejsce w styczniu 2015 r. Jej zdaniem dolar ma potencjał osłabienia zarówno do walut gospodarek rozwijających się, jak i do euro.

Zdaniem specjalistki przecenę dolara wobec walut emerging markets napędzać będzie odsunięcie w czasie oczekiwań podwyżek stóp procentowych Fedu oraz ekstremalna różnica w wycenach. Najbardziej preferowaną przez nią strategią jest kupowanie za dolara peso meksykańskiego, umacniać się w stosunku do „zielonego” powinno także euro, które wspierać powinno odbicie na rynkach surowcowych. Wartość godziwa euro to według Aurelii Augulyte ponad 1,20 USD, a inwestorzy powinni wykorzystać do zakupów każde osłabienie wspólnej waluty w rejon 1,1120-1,1150 USD.

Franki szwajcarskie
Franki szwajcarskie
ARC
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane