Nowo utworzona spółka z umową za blisko 190 mln zł

opublikowano: 10-03-2023, 13:25
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zarejestrowana w połowie grudnia Agro Aplikacje pod koniec lutego podpisała z ARiMR umowę na świadczenie kompleksowej usługi informatycznej.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • w jakim trybie ARiMR udzieliła zamówienia Agro Aplikacjom
  • w czym specjalizuje się nowo powołana spółka
  • jakie zmiany korporacyjne zaszły w Agro Aplikacjach w ostatnim czasie

W styczniu pisaliśmy o nowym państwowym software housie — powołanej przez ARiMR spółce Agro Aplikacje, która ma pomóc agencji uniezależnić się od zewnętrznych firm IT. Docelowo firma ma zatrudniać blisko 300 osób, a ulokowanie zasobów w spółce prawa handlowego ma przełożyć się na łatwiejszą rekrutację specjalistów na konkurencyjnym rynku.

Oficjalna inauguracja działalności spółki nastąpiła 1 marca. Odbyło się wówczas spotkanie pracowników z zarządem i Haliną Szymańską, prezeską ARiMR.

— Spółka została stworzona po to, by obsługa informatyczna agencji przebiegała jeszcze sprawniej. Mamy coraz więcej zadań i dążymy do pełnej cyfryzacji naszych działań. Liczę, że nowo powstała firma spełni pokładane w niej nadzieje — powiedziała prezes ARiMR po przyjęciu podziękowań za zaangażowanie w kilkumiesięczne prace przygotowawcze.

Dwa dni przed inauguracją ARiMR i Agro Aplikacje podpisały wartą 187,7 mln zł netto (231 mln zł brutto) umowę na „świadczenie kompleksowych usług obsługi informatycznej ARiMR w zakresie utrzymania, rozwoju i zleceń operacyjnych”. To zapewne jedna z największych tegorocznych umów w obszarze usług IT w sektorze publicznym.

Udzielenie zamówienia nastąpiło w trybie z wolnej ręki na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 11 ustawy Prawo zamówień publicznych. Według tego przepisu zamawiający może udzielić zamówienia z wolnej reki osobie prawnej, nad którą sprawuje kontrolę, jeśli ponad 90 proc. działalności kontrolowanego podmiotu dotyczy wykonywania zadań powierzonych mu przez tego zamawiającego.

W umowie o współpracę Agro Aplikacje zobowiązały się do utrzymywania tego wskaźnika dla ARiMR. „Opracowane prognozy handlowe wykazują, że ARiMR jest jedynym podmiotem, z którym prowadzone są rozmowy dotyczące podjęcia wykonywania zadań. Spółka podjęła zobowiązanie do stworzenia regulacji wewnętrznych, mających na celu utrzymanie tego wskaźnika” — czytamy w uzasadnieniu do zamówienia.

Choć spółka Agro Aplikacje została powołana w grudniu, to od tego czasu wydarzyło się kilka istotnych zdarzeń korporacyjnych. W styczniu ARiMR podniosła do 30 mln zł jej kapitał zakładowy, co oznaczało dopływ 20 mln zł. Z zarządem Agro aplikacji na początku roku pożegnała się Renata Mazur. Obecnie rada nadzorcza poszukuje członka zarządu. W piątek mija termin na zgłoszenia kandydatów.

Własny software house
Własny software house
ARiMR, na czele której stoi Halina Szymańska, powołała własną spółkę IT m.in z myślą o uniezależnieniu się od wykonawców z rynku.Zgodnie wcześniejszymi złażeniami w ciągu dekady ubytek w kasie firm świadczących obecnie ARiMR usługi IT mają wynieść blisko 600 mln zł.
Michal Dyjuk / Forum
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane