Nowy status szansą na nowe otwarcie

opublikowano: 31-07-2019, 22:00

NewConnect otrzymał status SME Growth Market. Za jakiś czas powinno to się przełożyć na ułatwienia dla emitentów.

Pomysłów na uzdrowienie i poprawienie wizerunku małej giełdy było już bez liku, a większość lokalnych inicjatyw nie przyniosła rezultatów. Być może coś zmieni się dzięki działaniom Komisji Europejskiej, których celem jest podniesienie konkurencyjności europejskich giełd i przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich. Temu m.in. ma służyć nadawanie statusu SME Growth Market. Uzyskał go właśnie NewConnect, na co zgodzić się musiała także Komisja Nadzoru Finansowego.

Piotr Borowski, członek zarządu GPW, jest przekonany, że uzyskanie
przez NewConnect statusu SME Growth Market pozwoli na włączenie się do dyskusji
nad przyszłością rynków dla małych i średnich firm.
Zobacz więcej

AKCJA DEREGULACJA:

Piotr Borowski, członek zarządu GPW, jest przekonany, że uzyskanie przez NewConnect statusu SME Growth Market pozwoli na włączenie się do dyskusji nad przyszłością rynków dla małych i średnich firm. Fot. WM

— Uruchomienie nowej oferty Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw uzyskało zgodę nadzoru. Komisja Nadzoru Finansowego pozytywnie ocenia wysokiej jakości inicjatywy mające na celu rozwój rynku kapitałowego w Polsce. Powstanie tego rodzaju rynku — atrakcyjnego dla nowych uczestników, przy jednoczesnym zachowaniu jego jakości i odpowiedniej ochrony osób lokujących na nim swój kapitał, było możliwe dzięki efektywnej współpracy pomiędzy KNF a GPW. W ramach tego projektu zaproponowane zostało złagodzenie niektórych wymogów, jakie rozporządzenie MAR nakłada na emitentów, oraz ułatwienia w obszarze oferowania.Jest to ważny krok wykonany w kierunku osiągania równowagi pomiędzy wymogami dotyczącymi emitentów a zachowaniem bezpieczeństwa inwestorów — mówi Rafał Mikusiński, zastępca przewodniczącego KNF.

— Ułatwienie dostępu do kapitału dla małych i średnich spółek, dzięki uzyskaniu tego statusu, pokazuje, że działalność NewConnect wpisuje się w długofalowe cele wspierania wzrostu gospodarczego, jakie przyświecają Unii Rynków Kapitałowych — dodaje Rainer Riesse, dyrektor generalny w Federacji Europejskich Gield (FESE).

Jak przyznaje Piotr Borowski, członek zarządu GPW ds. operacyjnych i regulacyjnych, firmy, w tym w szczególności małe i średnie, są przytłoczone nadmiarem regulacji.

— Na razie ulgi z tytułu uzyskania statusu SME Growth Marketsą symboliczne, ale zależało nam na tym, by NewConnect jak najszybciej wszedł do klubu [taki status ma obecnie 5 rynków — red.] i mógł uczestniczyć w dyskusji nad nowymi rozwiązaniami. W pierwszej kolejności zmiany dotyczyć będą obowiązków wynikających z rozporządzenia MAR i obowiązków prospektowych, w tym tych związanych z transferem z alternatywnego systemu obrotu na rynek regulowany. Zajmie to zapewne nie mniej niż kilka miesięcy, ale najważniejsze, że jest dobry klimat do zmian — mówi Piotr Borowski.

Jak dodaje, biorąc pod uwagę inicjatywę Komisji Europejskiej prowadzoną w ramach Unii Rynków Kapitałowych oraz trwające w ramach tej inicjatywy prace, można oczekiwać, że w przyszłości pojawią się dalsze ułatwienia dla emitentów notowanych w alternatywnym systemie obrotu.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Co ciekawe, oprócz deregulacji może się też pojawić nowy strumień kapitału, bo w Unii Europejskiej pojawił się pomysł stworzenia funduszu publiczno-prywatnego, specjalizującego się w inwestycjach w innowacyjne małe i średnie spółki, przeprowadzające pierwsze oferty publiczne (IPO). W 2019 r. na NewConnect zadebiutowało 9 spółek, rok wcześniej 15, a w 2017 r. 19. W dobrych latach debiutów było po kilkadziesiąt, a w szczytowym momencie — w 2011 r. — na rynku pojawiło się ponad 170 emitentów, którzy z ofert poprzedzających wejście na małą giełdę pozyskali 713 mln zł (w tym 592 mln zł świeżego kapitału). Teraz lepsze ilościowo (choć nie wartościowo) statystyki ma rynek crowdfundingu udziałowego. Piotr Borowski liczy, że część spółek, które pozyskują kapitał w drodze zbiórki na platformach, po spełnieniu odpowiednich kryteriów trafi w końcu na NewConnect.

— Będzie tego potrzebować przynajmniej część akcjonariuszy. Ten rynek dopiero nabiera masy, ale wkrótce pojawi się konieczność zorganizowania obrotu wtórnego i wydaje się, że alternatywny system obrotu będzie tym miejscem, dzięki któremu będzie to możliwe. Warunki wejścia na NewConnect czynią ten rynek dostępnym dla mniejszych firm, dlatego spodziewam się, że za rok-dwa spółki z platform crowdfundingowych zaczną go zasilać — mówi Piotr Borowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy