O co chodzi w rosyjskim kryzysie bankowym (WYKRES DNIA)

Rosyjskie banki straciły zaufanie do siebie nawzajem, po tym jak Bank Rosji podwyższył stopy do 17 proc., ocenia agencja Bloomberg.

Różnica między stopą pożyczek overnight na moskiewskim rynku międzybankowym a główną stopą Banku Rosji
Zobacz więcej

Różnica między stopą pożyczek overnight na moskiewskim rynku międzybankowym a główną stopą Banku Rosji Bloomberg

W ubiegłym tygodniu stopa pożyczek overnight na moskiewskim rynku międzybankowym była o 6,5 punktu proc. wyższa od głównej stopy Banku Rosji. To oznacza dziesięciokrotnie większą różnicę niż przeciętnie obserwowana w ostatnich kilkunastu miesiącach. Skok kosztu pożyczek na rynku międzybankowym to skutek działań zmniejszających płynność sektora, podejmowanych przez Bank Rosji, oraz obaw instytucji komercyjnych przed pożyczaniem innym bankom. Niepokoje wzmogła decyzja o podwyższeniu głównej stopy procentowej do 17 proc., którą Bank Rosji podjął 16 grudnia.

- Podwyżka stóp i duże wahania notowań rubla wywołały obawy o ogólną stabilność systemu bankowego i sprawiły, że banki przeszacowały swoje oceny ryzyka związanego z pożyczaniem innym instytucjom. Mimo to oczekuję, że stopy na rynku międzybankowym powinny powrócić do pułapów zbliżonych do głównej stopy, po tym jak rynki się ustabilizują – oceniał Władimir Osakowskij, główny ekonomista w moskiewskim oddziale Bank of America Merrill Lynch.

Od dna z 16 grudnia rubel umocnił się do dolara o 40,5 proc. Mimo to jego notowania wciąż są o 41,8 proc. niższe niż na początku roku. W przedświątecznym tygodniu inwestorzy spekulacyjni po raz pierwszy od sierpnia utrzymywali więcej pozycji nastawionych na umocnienie rubla niż na jego dalszą przecenę.


Różnica między stopą pożyczek overnight na moskiewskim rynku międzybankowym a główną stopą Banku Rosji. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / O co chodzi w rosyjskim kryzysie bankowym (WYKRES DNIA)