Od czerwca szkolenia dla firm zainteresowanych innowacjami

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-05-2006, 21:01

W czerwcu rusza cykl szkoleń dla menadżerów i pracowników małych i średnich firm zainteresowanych wdrażaniem projektów innowacyjnych. W ramach programu, w tym i następnym roku, organizatorzy zamierzają przeszkolić ok. 880 osób z 660 firm - poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezes Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) Andrzej Arendarski.

W czerwcu rusza cykl szkoleń dla menadżerów i pracowników małych i średnich firm zainteresowanych wdrażaniem projektów innowacyjnych. W ramach programu, w tym i następnym roku, organizatorzy zamierzają przeszkolić ok. 880 osób z 660 firm - poinformował we wtorek na konferencji prasowej prezes Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) Andrzej Arendarski.

Organizatorami projektu są m.in. KIG oraz Centrum Innowacji Fire.

Jak wyjaśnił Paweł Łukasiewicz z Centrum Innowacji Fire, projekt "Akademia Innowacji - Venture Capital" ma być okazją dla właścicieli i menadżerów firm sektora MŚP do pozyskania praktycznej wiedzy na temat zarządzania biznesem innowacyjnym, opartym na nowych technologiach.

Podkreślił, że zasady prowadzenia takiego biznesu różnią się od zasad ogólnych. Jego zdaniem, wśród polskich przedsiębiorców brak jest wiedzy na temat ryzyka technologicznego, ale także ryzyka finansowego dla projektów innowacyjnych, jak również wiedzy nt. zarządzania własnością intelektualną, ochrony wzorów użytkowych, wzorniczych czy praw autorskich.

Jak wyjaśnił Konrad Kowalczuk z Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości (EuCP; drugiego członka konsorcjum realizującego przedsięwzięcie), projekt realizowany będzie cyklicznie w 6 miastach: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdyni i Katowicach, w dwóch edycjach. Pierwsza ruszy w czerwcu br. i potrwa do marca 2007 r., druga zakończy się w grudniu 2007 r.

Budżet projektu to ok. 3 mln zł, czego ok. 2,7 mln zł pochodzić będzie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego - poinformował Kowalczuk. Jak dodał, organizatorzy przewidują, że koszt szkolenia jednej osoby wyniesie ok. 1.200 zł. Projekt realizowany jest pod nadzorem Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

"Szkolenia są tanie, bo udział własny przedsiębiorcy w ich finansowaniu (który wynosi minimum 20 proc. - PAP) nie musi być pokryty w formie wkładu finansowego" - podkreśliła obecna na konferencji wiceprezes PARP, Agnieszka Rybińska. Wyjaśniła, że przedsiębiorca-pracodawca może zapewnić wkład własny w formie wynagrodzeń dla pracowników za dni spędzone na szkoleniach, będące jednocześnie dniami absencji w firmie.

Organizatorzy przewidują osiem dni szkoleniowych oraz dodatkowy dzień na spotkanie z inwestorem. W ramach projektu odbędą się w Warszawie dwa takie spotkania przedsiębiorców z inwestorami i specjalistami od funduszy, także europejskich. Przedsiębiorcy będą mogli przedyskutować na nich możliwości pozyskania zaplecza finansowego na konkretne projekty.

Szkolenia będą przeprowadzać wykładowcy m.in. Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego (Uniwersyteckiego Instytutu Transferu Technologii) oraz Uniwersytetu Łódzkiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Od czerwca szkolenia dla firm zainteresowanych innowacjami