Odpływ zagranicy straszy na GPW

opublikowano: 01-10-2019, 14:02

Ze statystyk EPFR Global cytowanych przez bank JP Morgan wynika, że od kilkunastu miesięcy trwa odpływ kapitału zagranicznego z GPW.

Dane, które cytuje Tomasz Hońdo z Quercus TFI, świadczą też o tym, że odpływ ten wpisuje się w długoterminową tendencję, zapoczątkowaną jeszcze przed bessą w 2008 r.

"Wydawać by się mogło, że ta tendencja jest podyktowana podobnymi zjawiskami w skali całych rynków wschodzących (do których Polska należy, przynajmniej wg indeksów MSCI), ale to byłoby błędne przypuszczenie. Dane dotyczące całych emerging markets wyglądają dużo lepiej" - dodaje Tomasz Hońdo.

Co mogłoby wreszcie przerwać negatywną długoterminową tendencję, a przynajmniej doprowadzić do "korekty" takiej jak w 2017 roku?

Zdaniem analityka Quercusa, pomóc mogłoby osłabianie się dolara do innych walut, które na zasadzie korelacji zwykle wspierało polskie akcje (i ogólnie emerging markets), tak jak w 2017 roku. 

"Na razie jednak obserwujemy raczej trend odwrotny" - zaznacza Tomasz Hońdo.

Jego zdaniem przydałoby się również zmniejszenie ryzyka politycznego dotyczącego największych spółek, wyklarowanie się czynników ryzyka ciążących nad sektorem bankowym, ze sprawą kredytów frankowych na czele i więcej dynamicznie rozwijających się spółek technologicznych.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu