OECD: Europa słabym ogniwem globalnej ekspansji

opublikowano: 14-05-2018, 14:05
aktualizacja: 14-05-2018, 14:08

Gospodarka Europy wygląda na słabe ogniwo globalnej ekspansji po spowolnieniu odnotowanym w pierwszym kwartale, uważa Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Instytucja stwierdziła, że jej złożone wskaźniki wyprzedzające pokazują "oznaki spowolnienia wzrostu" w strefie euro jako całości i trzech największych gospodarkach - Niemczech, Francji i Włoszech.

OECD logo
Wyświetl galerię [1/2]

OECD logo ITAR-TASS/Stanislav Krasilnikov/FORUM.

Dla porównania, składająca się z 35 członków (w tym Polska) strefa OECD i Stany Zjednoczone wykazują "stabilny" wzrost, a indeks dla Chin sugeruje "wstępne oznaki przyspieszenia gospodarki”.

Odczyty zostały opublikowane w trakcie odbywającej się debaty nad tym, czy spowolnienie w Europie na początku roku miało charakter przejściowy i było wynikiem zakłócenia związanego z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (śnieżyce i burze), czy też będzie bardziej trwałe. Dane o PKB za pierwszy kwartał dla Niemiec zostaną opublikowane we wtorek wraz z drugim szacunkiem dla strefy euro jako całości.

Tymczasem przedstawiciele Europejskiego Banku Centralnego nie wyrażają jeszcze obaw o perspektywy gospodarcze. Prezes Banku Francji Francois Villeroy de Galhau powiedział w poniedziałek, że chociaż ekspansja nie przyspiesza w porównaniu z rokiem 2017 -  najlepszym od dziesięciolecia -  to "pozostaje na bardzo solidnym poziomie z szeroko pojętym wzrostem".

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu