OECD: globalizacja stanęła w miejscu

opublikowano: 21-09-2016, 12:16

Wyhamowanie wzrostu wymiany handlowej sugeruje, że globalizacja mogła stanąć w miejscu, co ma swój udział w stagnacji globalnego PKB, ocenia Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

OECD obniżyło prognozę globalnego wzrostu gospodarczego do 2,9 proc. w tym roku w 3,2 proc. w przyszłym Tempo globalnej wymiany handlowej spadło w pierwszym kwartale i będzie niższe niż wzrost globalnego PKB w całym roku, zapowiada OECD.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Organizacja wskazuje na rosnące zagrożenie dla handlu, głównego motoru koniunktury w minionych dekadach, w związku z deklaracjami polityków sugerującym wzrost protekcjonizmu.

- Tempo wzrostu handlu dramatycznie spadło od kryzysu finansowego – powiedziała główna ekonomistka OECD Catherine Mann. – Niektórzy ludzie mogą mówić, że to dobrze. Nie, to szkodzi i staje się widoczne w spadku wzrostu produktywności – dodała. 

Rosnący handel międzynarodowy napędzał ekspansję światowej gospodarki w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Tempo jego wzrostu było ponad dwukrotnie większe od tempa wzrostu globalnego PKB aż do końca ostatniej dekady minionego stulecia. 
Od kryzysu 2008 roku nie udało się ożywić zarówno globalnego handlu jak i wzrostu gospodarczego. OECD prognozuje, że gospodarka USA, największa na świecie, wzrośnie tylko o 1,4 proc. w tym roku. W czerwcu prognozowano 1,8 proc. Euroland ma wzrosnąć o 1,5 proc., a Japonia o 0,6 proc., czyli o 0,1 pkt procentowego mniej niż prognozowano w połowie roku.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / OECD: globalizacja stanęła w miejscu