Ok. 100 mln zł będzie kosztowała rozbudowa Expo Silesia

PAP
opublikowano: 07-01-2009, 14:33

Na około 100 mln zł szacują właściciele centrum targowo-wystawienniczego Expo Silesia w Sosnowcu koszt rozbudowy tego kompleksu o kolejne hale. Inwestycja ruszy najwcześniej w połowie przyszłego roku.

Podczas środowej konferencji prasowej w Sosnowcu prezes Kolporter Expo, właściciela uruchomionych w styczniu ub. roku sosnowieckich targów, Tomasz Raczyński poinformował m.in. o dotychczasowej działalności i planach dalszego rozwoju przedsięwzięcia.

Od otwarcia 10 stycznia ub. roku kompleksu, w ramach którego za ok. 100 mln zł środków własnych właściciela powstała hala o powierzchni 13,5 tys. m kw. i dwa zewnętrzne tereny wystawiennicze (ok. 2 ha), odbyło się tam 30 imprez, w których uczestniczyło 3 tys. firm i 100 tys. zwiedzających, a łącznie wynajęto 100 tys. m kw. powierzchni.

Mówiąc w środę o planach rozbudowy Expo Silesia, Raczyński wskazał, że już podczas pierwszego etapu budowy centrum uzbrojono cały teren, wymieniając m.in. wszystkie instalacje. Dlatego powiększenie kompleksu ma być stosunkowo mniej kosztowne, nakłady na kolejne ok. 30 tys. m kw. powierzchni hal wyniosą mniej więcej drugie tyle, co dotychczasowa budowa.

"O dokładnych kwotach dowiemy się po zakończeniu opracowywania przygotowywanego zbiorczego zestawienia kosztów inwestycji, przy czym możemy je wariantować - w jakiej kolejności będziemy projektować i budować kolejne trzy pawilony" - wyjaśniał Raczyński, dodając, że spółka rozważy możliwości pozyskania na ten cel finansowania zewnętrznego.

Według gotowej już koncepcji, do obecnej hali zostanie dobudowana podobna o powierzchni 10 tys. m kw, z częścią podwyższoną do 15 metrów. Przed nimi ma stanąć reprezentacyjny, okrągły, prawdopodobnie przeszklony pawilon o powierzchni 8 tys. m kw. Z tyłu kompleksu, w zagłębieniu terenu, zaplanowano jeszcze jedną halę - 12 tys. m kw.

Projektowanie pierwszego z tych obiektów może rozpocząć się jeszcze w tym roku, a najwcześniejszym możliwym terminem rozpoczęcia budowy jest lato 2009 r. Spółka do tego czasu będzie jednak obserwować sytuację gospodarki i rozwój poszczególnych wystaw, by nowe obiekty mogły być odpowiednio wykorzystywane.

Po zakończeniu drugiego etapu inwestycji centrum Expo Silesia dysponowałoby powierzchnią wystawienniczą ok. 43,5 tys. m kw. w halach oraz 30 tys. m kw. na specjalnie przygotowanych i uzbrojonych placach. To nie koniec możliwości rozwoju - za terenem targów znajduje się ok. 100 hektarów potencjalnych terenów inwestycyjnych.

Raczyński zastrzegł, że tempo rozwoju targów zależy m.in. od współpracy z władzami regionu i okolicznych miast, ponieważ powinna mu towarzyszyć przebudowa okolicznej infrastruktury. Chodzi m.in. o modernizację węzła drogowego przy pobliskiej drodze DK-94, a także przebudowę tej trasy na odcinku między drogami S-86 i S-1 - również na drogę ekspresową.

Prezes wskazał, że niektóre targi podczas dotychczasowych wahań gospodarczych dobrze się rozwijały - firmy intensywniej poszukują wówczas nowych rynków i kontrahentów, a nowopowstającym targom łatwiej dostosować się do ich potrzeb.

W 2009 r. Expo Silesia planuje organizację ok. 40 imprez targowych i konferencyjnych. Do zorganizowanych w ub. roku ok. 30 wydarzeń dołączą kolejne, m.in. targi muzyczne, laboratoryjne, instalacyjne, rehabilitacyjne, elektrotechniki, automatyki i hydrauliki oraz maszyn używanych.

"Naszym atutem jest wielkość aglomeracji katowickiej, bliskość Krakowa, Ostrawy - to w sumie 10 mln konsumentów. Targi w Brnie, które 15 lat temu miały powierzchnię połowy targów poznańskich, dziś wynajmują tyle, co cały polski rynek targowy razem wzięty. To znaczy, że w Polsce targi słabo się rozwinęły" - ocenił. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane