OPIS1-Niemiecki indeks Ifo spadł piąty miesiąc z rzędu

"Beef-San" Zakłady Mięsne Spółka Akcyjna w Sanoku
28-10-2002, 08:54

(Depesza uzupełniona o dodatkowe szczegóły, reakcję rynków i komentarze)

FRANKFURT (Reuters) - W październiku wskaźnik klimatu koniunktury przemysłowej w Niemczech spadł piąty miesiąc z rzędu, choć przedsiębiorcy nieco lepiej oceniali warunki panujące obecnie w branży.

Indeks instytutu Ifo dla przemysłu landów zachodnich spadł w październiku do 87,7 punktu z 88,2 punktu we wrześniu i był nieco lepszy niż 87,6 punktu prognozowane przez analityków w ankiecie Reutera.

Przewodniczący instytutu Ifo, Hans-Werner Sinn napisał w komentarzu do danych, że spadek indeksu był głównie efektem pesymizmu w branży wytwórczej. Doprowadziło to do spadku wskaźnika oczekiwań do 97,9 punktu z 99,3 punktu w poprzednim miesiącu.

Indeks obecnych warunków wzrósł natomiast do 77,9 punktu z 77,5 punktu we wrześniu.

Wskaźnik opracowywany jest na podstawie ankiety 7.000 niemieckich przedsiębiorców i pozwala dobrze ocenić koniunkturę w największej europejskiej gospodarce, a także w przemyśle całej strefy euro.

Po publikacji danych euro na krótko pogłębiło spadek wobec dolara do 97,29 centa i powróciło do wcześniejszego poziomu 97,40 centa.

"Dane nieco rozczarowały, choć wskaźnik oceny obecnych warunków gospodarczych uległ stabilizacji. Jednak spadek indeksu oczekiwań potwierdza, że niemiecka gospodarka nadal przeżywa trudności z powodu słabej koniunktury gospodarczej na świecie" - powiedział Ryan Shea, ekonomista Bank One.

Zdaniem analityków dane dostarczają kolejnego argumentu za szybką obniżką stóp procentowych w strefie euro. Dotychczas Europejski Bank Centralny (ECB) wzbraniał się przed redukcją kosztów kredytowania, argumentując, że inflacja w państwach "12" uparcie utrzymuje się w okolicach górnego limitu 2,0 procent.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: "Beef-San" Zakłady Mięsne Spółka Akcyjna w Sanoku

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OPIS1-Niemiecki indeks Ifo spadł piąty miesiąc z rzędu