Optymizm inwestorów największy od pięciu lat (WYKRES DNIA)

Globalni inwestorzy oceniają perspektywy światowej gospodarki w najbardziej korzystnych barwach od pięciu lat, wynika ze styczniowego sondażu Bloomberga. Nieco mniej też obawiają się o powstanie na rynku baniek spekulacyjnych.

Zobacz więcej

Rynki, których perspektywy na 2014 r. respondenci ocenili najlepiej (słupki zielone) i najgorzej (słupki czerwone). Wysokość słupka odzwierciedla odsetek odpowiedzi wskazujących na dany kraj/region. Źródło: Bloomberg.

Aż 59 proc. ankietowanych oceniło, że perspektywy gospodarki się poprawiają. Jeszcze w listopadzie takiego zdania było zaledwie 33 proc. respondentów. To najkorzystniejszy wynik od lipca 2009 r., kiedy sondaż przeprowadzono po raz pierwszy. Jako najlepszą lokatę kapitału na 2014 r. aż 53 proc. badanych wskazało akcje. Drugie na liście najbardziej atrakcyjnych inwestycji znalazły się nieruchomości (16 proc. wskazań). Tymczasem zdaniem 39 proc. najgorsze wyniki spośród wszystkich grup aktywów zaoferują obligacje.

Za najbardziej atrakcyjny region do inwestowania 46 proc. respondentów uznało USA, podczas gdy aż 40 proc. zachęcało do inwestowania w Unii Europejskiej, co było najwyższym odsetkiem od kiedy pytanie po raz pierwszy zadano w październiku 2009 r. Za najgorszy rynek 33 proc. uznało Brazylię, 29 proc. wskazało Chiny, a 27 proc. – Rosję.

Rynki, których perspektywy na 2014 r. respondenci ocenili najlepiej (słupki zielone) i najgorzej (słupki czerwone). Wysokość słupka odzwierciedla odsetek odpowiedzi wskazujących na dany kraj/region. Źródło: Bloomberg.

Jako najważniejszy czynnik ryzyka jedna trzecia badanych podała spowolnienie chińskiej gospodarki. Tymczasem brak porozumienia w debacie wokół amerykańskiego budżetu, jeszcze dwa miesiące temu największe zmartwienie inwestorów, dostrzegło zaledwie 8 proc. ankietowanych.

W porównaniu z poprzednim badaniem nieco osłabły obawy o powstanie na rynkach baniek spekulacyjnych. Zdaniem 14 proc. bąbel powstał na rynku akcji, a według kolejnych 42 proc. jego powstanie jest bliskie. 38 proc. jest zdania, że w bańce znalazły się notowania spółek z branży mediów społecznościowych (dwa miesiące wcześniej tego zdania było 49 proc.), a 35 proc. powiedziało tak o rynku nieruchomości w Londynie (41 proc. w badaniu z listopada). Bloomberg przeprowadził sondaż w grupie 477 inwestorów, analityków i traderów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Optymizm inwestorów największy od pięciu lat (WYKRES DNIA)