Osoby, które wystąpią z OFE będą mogły skorzystać z wcześniejszej emerytury

opublikowano: 12-01-2007, 11:29

Osoby urodzone po 1948 roku, które będąc w OFE straciły prawo do wcześniejszej emerytury, mogą z niego zrezygnować i skorzystać z takiego świadczenia.

Osoby urodzone po 1948 roku, które przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego (OFE) tracąc prawo do wcześniejszej emerytury, mogą z niego zrezygnować i skorzystać z takiego świadczenia - zakłada nowelizacja ustawy "o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych", uchwalona w piątek przez Sejm.

Głosowało 423 posłów; za opowiedziało się 422, a jedna była przeciw.

Nowelizacja umożliwia uzyskanie wcześniejszej emerytury osobom, które przystąpiły w 1999 roku do OFE (tzw. II filaru) nie wiedząc, że nastąpi zmiana przepisów i będą one mogły jeszcze w 2007 roku skorzystać z prawa do wcześniejszej emerytury.

Warunkiem uzyskania świadczenia będzie złożenie wniosku przez osobę uprawnioną o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku OFE, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), do budżetu państwa.

Nowa regulacja dotyczy głównie kobiet urodzonych w 1952 r. z odpowiednio długim stażem pracy, nauczycieli, którzy do końca 2007 r. wypracują staż wymagany w tym zawodzie, a także górników.

Według oceny resortu pracy i polityki społecznej, chodzi o ok. 28 tys. osób.

Celem nowej regulacji było także wprowadzenie podstaw prawnych umożliwiających zwrot do ZUS nienależnych, przekazanych składek do OFE. Chodzi także o wydłużenie z 2003 roku do końca 2009 roku obowiązywania ustawy o przejęciu przez Skarb Państwa zobowiązań ZUS z tytułu nieprzekazanych składek do OFE (są to zaległe, niewypłacone członkom OFE składki z lat 1999-2002; Skarb Państwa spłaca je w postaci obligacji).

Teraz nowelizacja trafi do Senatu. Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni od dnia ogłoszenia. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane