Partnerstwo publiczno-prywatne wspomaga europejskie projekty obronne

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-06-2006, 17:26
Obserwuj w MójPB:

Partnerstwo publiczno-prywatne jest coraz częściej stosowane w europejskim sektorze militarnym. Największą wartość mają projekty partnerskie w Wlk.Brytanii - 5,5 mld GBP - poinformowali analitycy i eksperci na poniedziałkowym seminarium "Partnerstwo wojskowo-prywatne" zorganizowanym przez Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie.

Partnerstwo publiczno-prywatne jest coraz częściej stosowane w europejskim sektorze militarnym. Największą wartość mają projekty partnerskie w Wlk.Brytanii - 5,5 mld GBP - poinformowali analitycy i eksperci na poniedziałkowym seminarium "Partnerstwo wojskowo-prywatne" zorganizowanym przez Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie.

Zdecydowanie mniejszą wartość mają projekty partnerstwa publiczno- prywatnego w USA (2,5 mld USD), Azji i Australii (3,3 mld USD) i reszcie Europy (8 mld USD). Jak stwierdziła analityk i menadżer z londyńskiego biura firmy konsultingowej PriceWaterhouseCoopers - Agnieszka Gajewska-Jedwabny, brytyjska przewaga partnerstwa publiczno-prywatnego w sektorze militarnym, jest spowodowana tradycją prowadzenia projektów militarnych z firmami prywatnymi oraz finansowania kredytem poprzez instytucje bankowe, a nie emisję obligacji jak w przypadku USA czy Australii.

Według radcy prawnego w kancelarii Wierzbowski Eversheds, dr Arwida Mednisa, korzyści wynikające z zastosowania modelu partnerstwa publiczno-prywatnego w sektorze wojskowym, to możliwość udostępnienia infrastruktury użytkownikom pomimo braków na sfinansowanie jej budowy ze strony partnera publicznego, podział ryzyka między partnerem publicznym i prywatnym, rozpoczęcie płatności na rzecz sektora prywatnego czyli wykonawcy dopiero w momencie oddania nowej infrastruktury do użytku oraz zapewniona wysoka jakość usług, dzięki zastosowaniu odpowiedniego mechanizmu płatności.

Obecnie projekty partnerstwa publiczno-prywatnego w projektach dotyczących obrony, realizowane są przede wszystkim w dziedzinie infrastruktury wojskowej oraz usług.

W Niemczech w ramach partnerstwa z firmami prywatnymi realizowana jest obsługa lotów szkoleniowych na śmigłowcach. W USA jest to rozwój i utrzymanie lokalnych baz US Army, w Kanadzie - dostawa paliwa dla zadań tankowania w powietrzu. We Francji - dostawa i zarządzanie helikopterami szkoleniowymi dla armii lądowej. Projekty w ramach partnerstwa są organizowane też w Omanie (budowa i zarządzanie miejscową wojskową Akademią Techniczną), w Australii (budowa Ministerstwa Obrony i modernizacja baz wojskowych) oraz w Izraelu (dostawa i zarządzanie samolotami szkoleniowymi dla izraelskich sił powietrznych).

Jak poinformowała na seminarium Agnieszka Gajewska-Jedwabny, największym wojskowym projektem w dziedzinie partnerstwa publiczno- prywatnego zrealizowanym w Europie była przebudowa i modernizacja budynku brytyjskiego Ministerstwa Obrony.

Projekt ten rozpoczął się w 1996 roku i został zamknięty w 2000 roku. Jego wartość wyniosła 746 mln GBP,z czego wartość samych prac budowlanych wynosiła 352 mln GBP. Po trwającym trzy lata przetargu, przebudowy i modernizacji dokonało konsorcjum Modus Services plc, utworzone specjalnie w tym celu przez 4 banki (Dresdner Bank, Bank of Scotland, Credit Agricole, Halifax), konsorcja finansowe i firmę zarządzania obiektami Amoy Business Service oraz konsorcjum budowlane Kvaerner Whitehall (później Skanska).

Według umowy Ministerstwo Obrony zachowało prawo własności do budynków, zaś Modus Services wydzierżawiło je na 30 lat. Modus zaciągnął kredyty na łączną sumę 550 mln GBP, na maksymalny okres do 27 lat. Zostały one potem sprzedane bankom prywatnym.

W ostatecznym efekcie rządowa izba audytorska uznała projekt za udany mimo przekroczenia kosztorysu o 30 mln GBP. Obecnie w Ministerstwie Obrony pracuje 3300 osób. Przed przebudową było to 2800 osób.

Według analityków i ekspertów, zgromadzonych na seminarium partnerstwo publiczno-prywatne typu brytyjskiego, stosowane w instytucjach wojskowych, mogłoby być bardzo dobrym rozwiązaniem dla polskiego MON, zwłaszcza przy projektach budowy infrastruktury. W projektach partnerstwa publiczno-prywatnego realizowanych w sektorze wojskowym w Europie mogą brać też udział firmy polskie, zwłaszcza budowlane, ze względu na niższe niż w innych firmach europejskich koszty własne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane