Piątkowe notowania złotego będą zależały od wyniku wyborów w Wlk. Brytanii

  • PAP
opublikowano: 12-12-2019, 16:57

Piątkowe notowania złotego i obligacji będą zależne od wyniku wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii. Osiągnięcie większości przez jedną partię byłoby pozytywne z punktu widzenia rynku. Złoty powinien się wyraźnie umacniać, a rentowności SPW iść w górę.

"Odbywające się w czwartek wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii będą do końca tygodnia głównym czynnikiem decydującym o notowaniach złotego. Na dalszy plan odchodzi polityka banków centralnych, zwłaszcza, że zarówno Fed jak i EBC nie zmieniły stóp procentowych, a prognoza makroekonomiczna tego drugiego niewiele różni się od prognozy wrześniowej. W przypadku osiągnięcia w wyborach większości przez jedną partię, będzie możliwe albo przegłosowanie styczniowego brexitu albo przeprowadzenie drugiego referendum. W obu przypadkach reakcja rynku byłaby pozytywna" - powiedział PAP Biznes ekonomista Santander Banku Marcin Sulewski.

"Wtedy złoty powinien się widocznie umacniać wobec euro, gdyż zniknięcie dużego czynnika ryzyka przełożyłoby się na wzrost apetytu inwestorów na ryzyko" - dodał.

Sulewski ocenił, że negatywnym scenariuszem byłoby nieosiągnięcie przez żadną z partii większości głosów potrzebnych do wprowadzenia w życie swoich planów.

RYNEK DŁUGU

Podczas czwartkowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego rentowności rosły na średnim i długim końcu krzywej dochodowości.

"Również na rynku długu to wybory będą najważniejszym czynnikiem. W pozytywnym scenariuszu rentowności powinny rosnąć, ze względu na spadek awersji do ryzyka" - powiedział Sulewski.

Dodał, że na 15 grudnia zaplanowany jest termin podwyżki ceł USA na Chiny. Jednak prezydent USA Donald Trump podał na Twitterze, że podpisanie pierwszej fazy porozumienia jest bardzo blisko, co może wspierać złotego i osłabiać obligacje.

Na rynkach bazowych rentowność amerykańskich 10-letnich obligacji wynosi 1,873 proc., a niemieckich -0,267 proc.

24098342-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Kryptonewsy
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE
Kryptonewsy
autor: Karolina Wysota
Wysyłany raz w miesiącu
Karolina Wysota
Newsletter dla wszystkich, którzy interesują się kryptowalutami, ich wydobyciem i technologią blockchain.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu