Pierwsi podróżni odlecieli z nowego terminalu lotniczego we Wrocławiu

DI, PAP
opublikowano: 11-03-2012, 08:35

Pierwsi podróżni odlecieli w niedzielę wczesnym rankiem z nowego terminala wrocławskiego Portu Lotniczego. Pierwszy samolot wystartował o godzinie 5.55 do Warszawy, a pierwszy przylot planowany jest na godz. 8.20.

Terminal został oddany do użytku pod koniec lutego, ale do jego pełnego uruchomienia brakowało jeszcze ustanowienia na nim umownej granicy państwa przez wojewodę dolnośląskiego oraz zgody Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Ostatecznie wszystkie pozwolenia zostały uzyskane w czwartek.

Pierwszy samolot odleciał z nowego terminala o godz. 5.55, a pierwszy przylot planowany jest na godz. 8.20. Pierwszego dnia z nowego obiektu odlecą pasażerowie dwudziestu sześciu samolotów. Tyle samo maszyn wyląduje w niedzielę we Wrocławiu. Władze lotniska szacują, że tego dnia z terminalu skorzysta ponad 4 tys. podróżnych. Wszyscy otrzymają od portu specjalne certyfikaty, a dla pasażerów każdego rejsu przewidziano upominki.

Wraz z uruchomieniem terminalu zmienił się także dojazd do lotniska, ponieważ jest on oddalony o ok. 1,5 km od starego obiektu. Trasa prowadzi bezpośrednio do parkingu pod nowym terminalem. Można dojechać do niego również komunikacją miejską. Od niedzieli autobus linii 406 ma już bowiem pętlę pod nowym obiektem.

Od niedzieli uruchomiony został także tzw. shuttle bus, który umożliwi pasażerom transport do starego obiektu. Będzie on kursował z nowego do starego terminala do 24 marca.

Koszt budowy nowego terminalu wyniósł ok. 300 mln zł. Obiekt będzie mógł obsłużyć niemal 3 mln pasażerów rocznie, a po dalszej rozbudowie zaplanowanej na lata 2017-19, nawet 7 mln rocznie. W obiekcie znajdują się m.in. 22 stanowiska odprawy biletowo - bagażowej i 7 stanowisk kontroli bezpieczeństwa.

Umowę na budowę terminalu podpisano pod koniec lipca 2009 r., pierwsze prace ziemne rozpoczęły się pod koniec sierpnia 2009 r. Pierwotnie budowa miała zostać ukończona w połowie 2011 r. Zakończenie prac opóźniło się jednak o kilka miesięcy po tym, jak z powodu podwyższenia poziomu wód gruntowych konieczne okazało się rozbudowanie systemu odwodnienia.

Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika we Wrocławiu położony jest w południowo-zachodniej części miasta, w odległości ok. 10 km od centrum, w pobliżu m.in. Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, która umożliwia bezpośredni dojazd na lotnisko z kierunku Kłodzko - Praga i Świdnica - Wałbrzych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane