PiS i UL wzywają rząd do rezygnacji z podwyżki akcyzy na gaz w butlach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 01-04-2005, 17:53

Klub PiS wzywa Ministerstwo Finansów, by zrezygnowało z podwyżki akcyzy na gaz płynny w butlach. Projektuchwały w tej sprawie PiS złożył w piątek u marszałka Sejmu - poinformowało PAP biuro prasowe klubu. Przeciwko podwyżce akcyzy na gaz protestuje też Unia Lewicy.

Klub PiS wzywa Ministerstwo Finansów, by zrezygnowało z podwyżki akcyzy na gaz płynny w butlach. Projektuchwały w tej sprawie PiS złożył w piątek u marszałka Sejmu - poinformowało PAP biuro prasowe klubu. Przeciwko podwyżce akcyzy na gaz protestuje też Unia Lewicy.

    Resort finansów zaproponował objęcie podatkiem akcyzowym w wysokości 695 zł za 1 tys. kilogramów gazu płynnego propan-butan, jego mieszanin i innych gazów płynnych używanych do celów opałowych. Taka stawka akcyzy obowiązuje obecnie dla gazu używanego do napędu samochodów. W opinii wiceministra finansów Jarosława Nenemana, wzrosną ceny gazu w butlach, używanego do ogrzewania, jednak wzrost ten powinien być niższy niż 30 proc.

     Z kolei Unia Lewicy zapowiedziała w oświadczeniu przesłanym PAP, że jeśli podwyżka akcyzy wejdzie w życie, UL podejmie ogólnopolską akcje protestacyjną przeciwko polityce ministra finansów. "Obecnie gaz w butli nie jest objęty podatkiem. Po zmianach stawki akcyzy gaz w butli zdrożałby o ok. 30 proc. Wprowadzenie akcyzy na płynnygaz będzie mieć katastrofalne skutki społeczne dla kilku milionów polskich rodzin" - pisze PiS w oświadczeniu.

    Według PiS, szacunki instytucji działających na rynku gazu mówią o ok. 4,5 mln polskich rodzin, które używają gazu do przygotowania posiłków lub ogrzania mieszkań. "Użytkownicy gazu w butlach to z reguły rodziny o niskich dochodach, jednocześnie 60 proc. jego użytkowników to osoby, które nie mają stałej pracy" - zaznacza PiS.

    "Nowa akcyza spowoduje wzrost kosztów utrzymania tych rodzin - wedle obliczeń - o ok. 120 zł i więcej rocznie. Są to rodziny, które nie mogą zrezygnować z tych wydatków, ani ich ograniczyć, ponieważ dotyczą elementarnej egzystencji" - podkreśla PiS.

    Zdaniem PiS, plany podniesienia "de facto podatków dla rodzin o niskich dochodach są skandalem i świadczą o całkowitym braku polityki społecznej rządu Marka Belki". "Plany Ministerstwa Finansów (...) świadczą o całkowitym nieliczeniu się z sytuacją milionów polskich rodzin oraz kilku tysięcy przedsiębiorstw. Brak analizy wpływu planowanych zmian na sytuację społeczną i gospodarczą kraju są potwierdzeniem kompletnego politycznego dryfuobecnej ekipy rządowej i jej kolejną kompromitacją" - uważa PiS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / PiS i UL wzywają rząd do rezygnacji z podwyżki akcyzy na gaz w butlach