PiS może rozmawiać o poszerzeniu odpowiedzialności NBP

Internet Securities
opublikowano: 20-12-2005, 14:21

W trakcie debaty nad projektem zmiany ustawy o Narodowym Banku Polskim (NBP) Prawo i Sprawiedliwość (PiS) może rozmawiać na temat rozszerzenia odpowiedzialności NBP, ale nie o ograniczaniu jego niezależności, powiedział agencji ISB Artur Zawisza, poseł PiS i przewodniczący Sejmowej Komisji Gospodarki. Prezydium Sejmu zajmie się projektem Samoobrony 22 grudnia.

W trakcie debaty nad projektem zmiany ustawy o Narodowym Banku Polskim (NBP) Prawo i Sprawiedliwość (PiS) może rozmawiać na temat rozszerzenia odpowiedzialności NBP, ale nie o ograniczaniu jego niezależności, powiedział agencji ISB Artur Zawisza, poseł PiS i przewodniczący Sejmowej Komisji Gospodarki. Prezydium Sejmu zajmie się projektem Samoobrony 22 grudnia.

„Możemy rozmawiać o rozszerzeniu odpowiedzialności NBP i, oczywiście, namawiać – tak jak to czynił ostatnio premier w Radiu Maryja – do obniżek stóp” – powiedział ISB Zawisza.

W niedzielę w Radiu Maryja premier Kazimierz Marcinkiewicz mówił, że w związku z niską inflacją, która wyniosła w listopadzie 1,0% r/r, widzi miejsce do obniżki stóp procentowych o 50 pb – główna stopa referencyjna wynosi obecnie 4,5%.

Na początku grudnia do Marszałka Sejmu trafił projekt zmiany ustawy o NBP autorstwa Samoobrony, zakładający, oprócz dopisania do zadań NBP dbałości o wzrost gospodarczy, możliwość zmiany składu Rady Polityki Pieniężnej w przypadku nieprzyjęcia przez Sejm sprawozdania rocznego, ustalanie przez rząd reżimu kursowego, możliwość wykorzystania rezerwy rewaluacyjnej w interesie rozwoju gospodarczego.

Premier Marcinkiewicz niemal natychmiast odciął się od projektu Samoobrony.

Jak dowiedziała się we wtorek agencja ISB, projekt Samoobrony będzie przedmiotem posiedzenia Prezydium Sejmu (marszałek plus wicemarszałkowie) w dniu 22 grudnia, gdzie prawdopodobnie zostanie określony dalszy tok procedowania nad projektem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu