PKB Korei Płd. wzrósł najmocniej od 11 lat

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 25-01-2022, 06:18
Obserwuj w MójPB:

Ubiegły rok przyniósł mocne ożywienie południowokoreańskiej gospodarki. Rosła ona w najwyższym tempie od 11 lat napędzana produkcją eksportową i budowlaną. Wzrost był jednak nierównomierny, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Najnowsze dane Banku Korei (BOK) pokazały, że w 2021 r. PKB kraju zwiększył się o 4,0 proc. W samym czwartym kwartale zeszłego roku tempo zwyżki sięgnęło 1,1 proc. (dane wyrównane sezonowo) względem trzeciego kwartału oraz 4,1 proc. w ujęciu rocznym. W obu przypadkach odczyty okazały się wyższe od median prognoz zakładających wyniki na poziomie odpowiednio 0,3 i 3,7 proc.

W roku 2020, stojącym pod znakiem załamania wywołanego wybuchem pandemii koronawirusa gospodarka Korei Południowej odnotowała spadek rzędu 0,9 proc.

Dane pokazały równocześnie, że głównym motorem wzrostu w czwartym kwartale był eksport, który zwiększył się o 4,3 proc. w ujęciu kwartalnym. Do wzrostu przyczyniła się również konsumpcja prywatna i inwestycje budowlane, które wzrosły odpowiednio o 1,7 i 2,9 proc.

Nieco obaw budzi sektor usług, który rozwija się niejednolicie. Choć w okresie październik-grudzień odnotował wzrost o 1,3 proc., mocniejszy niż w III kw. jednak był on niższy niż w drugim.

Ponowny spadek stał się z kolei udziałem inwestycji kapitałowych. Zmniejszyły się one o 0,6 proc. w ujęciu kwartalnym, po spadku o 2,4 proc. w poprzednich trzech miesiącach.

BOK prognozuje, że PKB wzrośnie w 2022 roku o 3,0 proc. jednak projekcja obarczona jest niepewnością związaną z pandemią, jak i polityką (wybory parlamentarne). Wpływ na wyniki będą też miały utrzymujące się problemy z łańcuchami dostaw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane