PKN Orlen: kolejne elementy do budowy kompleksu Olefiny III płyną Wisłą do Płocka

  • PAP
opublikowano: 31-03-2023, 18:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Do Płocka płyną Wisłą kolejne elementy do budowy kompleksu Olefiny III w zakładzie głównym PKN Orlen. Wśród nich jest ważąca ponad 800 ton kolumna. Kolumna ta i pozostałe elementy przypłynęły wcześniej statkiem z Hiszpanii, który zawinął do Gdańska.

fot. Bartek Sadowski/Bloomberg

Jak poinformował w piątek PKN Orlen, poszczególne elementy i komponenty, które dotarły do Polski zostały już rozładowane ze statku na barki i "wyruszyły w 400-kilometrowy rejs w górę Wisły. "W Płocku spodziewamy się ich w przyszłym tygodniu" - zapowiedział koncern, wspominając iż rzeczny transport może potrwać do 5 kwietnia.

PKN Orlen wyjaśnił jednocześnie, iż po dotarciu barek do Płocka, znajdujące się na nich elementy i komponenty, zostaną następnie "w ciągu dwóch tygodni przetransportowane z nabrzeża Wisły na teren zakładu". Koncern zaznaczył przy tym, iż transport ten będzie odbywać się za każdym razem nocą, jak poprzednio, przy niskim natężeniu ruchu pojazdów na ulicach miasta.

Według PKN Orlen, jednym z elementów, który posłuży do budowy kompleksu Olefiny III na terenie jego zakładu głównego w Płocku jest olbrzymia ważąca ponad 800 ton kolumna - wash tower. Kolumna ta - jak podał w piątek koncern - wraz z innymi elementami i komponentami, przypłynęła z Hiszpanii na statku, który 29 marca zawinął do Gdańska.

10 tys. pracowników budowy kompleksu

Umowę na budowę kompleksu Olefiny III w swym głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku PKN Orlen podpisał ze spółkami Hyundai Engineering z siedzibą w Seulu oraz z Tecnicas Reunidas z siedzibą w Madrycie w czerwcu 2021 r. Inwestycja ma potrwać w fazie budowy do początku 2024 r. Uruchomienie produkcyjne instalacji planowane jest na początek 2025 r.

Jak zapowiadał wcześniej koncern, w szczytowym okresie inwestycji przy budowie ma być zatrudnionych ok. 10 tys. pracowników, w tym ok. 6 tys. zagranicznych, z Korei Płd., Indii, Malezji, Pakistanu, Filipin, a także z Turcji i Turkmenistanu. Specjalnie dla nich niedaleko placu budowy powstaje obecnie miasteczko kontenerowe.

Według PKN Orlen, budowa kompleksu Olefiny III to największa inwestycja petrochemiczna w naszym regionie Europy od 20 lat i zarazem kluczowy projekt dla rozwoju koncernu.

W kwietniu transport największych elementów

W lutym PKN Orlen Orlen informował, że na budowie kompleksu Olefiny III trwają już pierwsze prace. Wcześniej, w styczniu do Polski dotarły drogą morską z Chin, a następnie barkami Wisłą do Płocka, pierwsze transporty urządzeń ponadgabarytowych dla instalacji. Transport ten zajął wtedy ok. 30 dni. Po rozładowaniu na nabrzeżu w Płocku elementy były przewożone nocą na plac budowy.

Koncern już wcześniej zapowiedział, że pod koniec kwietnia jest planowany transport największych elementów dla kompleksu Olefiny III, które mają wymiar dłuższy niż boisko do gry w piłkę nożną - ok. 120 metrów, a ich szerokość, wynosząca 9 metrów, porównywalna jest do wymiarów średnicy koła na środku boiska, przy czym waga tych elementów może sięgać nawet 850 ton.

Płock i okoliczne gminy skorzystają?

Rozpoczynając budowę kompleksu Olefiny III PKN Orlen zapewniał, iż na inwestycji tej skorzysta Płock i okoliczne gminy", gdyż jej realizacja "oznacza nowe miejsca pracy". "W wyniku realizacji projektu docelowo zatrudnienie w PKN Orlen wzrośnie o ok. 580 etatów" - informował koncern.

PKN Orlen zwraca też uwagę, że cała inwestycja wygeneruje dla budżetu państwa podatki w wysokości 160 mln zł rocznie, a jej efektem dla rodzimej gospodarki będzie zwiększenie dostępności petrochemikaliów bazowych, niezbędnych w wielu dziedzinach przemysłu, ograniczając w ten sposób konieczność ich importu.

Według koncernu, kompleks Olefiny III przyniesie również korzyści dla środowiska – w momencie uruchomienia produkcji emisja dwutlenku węgla na tonę produktu zmniejszy się aż o 30 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane