Czytasz dzięki

Po posiedzeniu EBC notowania EUR/PLN pozostaną stabilne

  • PAP
opublikowano: 10-09-2020, 17:14

Czwartkowe posiedzenie EBC niewiele zmienia dla EUR/PLN, który w najbliższym czasie powinien stabilizować się w okolicy 4,44-4,45 - ocenił główny ekonomista XTB Przemysław Kwiecień. Rentowności krajowych 10-letnich SPW również powinny pozostać bez większych zmian.

"Najważniejszym wnioskiem po czwartkowym posiedzeniu EBC jest to, że bank nie będzie reagował na zmianę podejścia Fed do celu inflacyjnego. EBC zignorował także sierpniowy spadek cen konsumpcyjnych w strefie euro o 0,2 proc. rdr. Dał rynkowi możliwość pociągnięcia wzrostu na eurodolarze ponad poziom 1,20. Wydaje się to być dosyć ryzykownym scenariuszem, gdy euro już jest mocno wykupione. Dodatkowo mocne euro jest ryzykowne z perspektywy koniunktury i oczekiwań inflacyjnych" - powiedział PAP Biznes Kwiecień.

Ocenił, że w najbliższym czasie euro może umocnić się wobec dolara, co z kolei może skutkować spadkiem USD/PLN w stronę 3,65.

"Dzisiejsze posiedzenie niewiele zmienia dla EUR/PLN. Tu ważniejszą kwestią jest zachowanie giełd, które po ostatnim tąpnięciu nieco się uspokoiły. Dane pokazują, że inwestorzy indywidualni nie wystraszyli się spadków i rzucili się na tańsze akcje, dzięki czemu ta korekta może nie być głęboka. Dla złotego oznaczałoby to stabilizację w okolicy 4,44-4,45 i ewentualne przejściowe kierowanie się w stronę 4,50 w przypadku większych wstrząsów na giełdach" - dodał.

Rada Prezesów EBC pozostawiła bez zmian podstawowe stopy procentowe - podano w komunikacie po posiedzeniu banku. EBC podtrzymał wielkość programu skupu aktywów PEPP na poziomie 1,35 bln euro.

Prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu banku powiedziała, że w obecnym otoczeniu podwyższonej niepewności, Rada Prezesów EBC będzie ostrożnie oceniać napływające dane i informacje, wliczając w to zmiany kursu walutowego, w odniesieniu do jego implikacji dla perspektyw inflacyjnych w średnim okresie.

Dodała, że Rada Prezesów dyskutowała nad aprecjacją kursu euro, "ale jak wiadomo, naszym celem nie jest wpływ na kurs walutowy, tylko stabilność cen. Z racji tego, że aprecjacja euro ma negatywny wpływ na ceny, w związku z tym musimy ostrożnie monitorować tę kwestię".

RYNEK DŁUGU

"Na krajowym rynku długu niewiele się dzieje. Rentowności papierów 10-letnich poruszają się w dalszym ciągu w przedziale 1,2-1,5 proc. Potrzebny byłby większy globalny ruch, żeby mogło dojść do wybicia, jednak banki centralne robią wszystko, żeby utrzymać dochodowości w ryzach. Wzrost rentowności byłby ryzykowny, dlatego do wyborów prezydenckich w USA (3 listopada 2020 r. - PAP), będą utrzymywane w okolicy obecnych poziomów. W przypadku krajowych dziesiątek oznacza to okolice 1,35 proc." - powiedział Kwiecień.

Na rynkach bazowych dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych wynosi 0,71 proc. (+0,7 pb), a niemieckich -0,433 proc. (+2,8 pb).

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane