Podwyżka akcyzy na paliwa jest przesądzona - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-11-2005, 07:43

Jest przesądzone, że w przyszłym roku wzrośnie akcyza na paliwa - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Dziennik podaje, że budżet zyska na tym prawie dwa miliardy złotych.

Jest przesądzone, że w przyszłym roku wzrośnie akcyza na paliwa - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Dziennik podaje, że budżet zyska na tym prawie dwa miliardy złotych.

Wzrost akcyzy oznacza, że podrożeje paliwo na stacjach. W najbardziej optymistycznym scenariuszu ceny zwiększą się jedynie o 25 groszy na litrze. Tyle bowiem będzie wynosiła podwyżka akcyzy - zaznacza "Rz".

Według pesymistycznego scenariusza natomiast, ceny ropy na świecie w najbliższym czasie nie spadną, a benzyna z polskich rafinerii podrożeje więcej niż wspomniane 25 groszy. O ile? Tego dziś nikt nie jest w stanie ocenić - podkreśla dziennik.

"Polaków mniej interesuje wysokość akcyzy, a bardziej ceny benzyny" - powiedział wczoraj premier Kazimierz Marcinkiewicz. Ubolewał, że po zmianie stawek we wrześniu tego roku nie spadły ceny na stacjach. Na obniżce, według niego, skorzystali producenci, znacząco zwiększając swoje wpływy. Potwierdzają to statystyki. Zysk na czysto z każdej przerobionej przez PKN Orlen baryłki ropy wzrósł od początku roku o prawie 70 proc.

Premierowi się to nie podoba. "Chcemy doprowadzić do obniżki cen paliw" - przekonuje Marcinkiewicz. Jeszcze w tym tygodniu zamierza on spotkać się z władzami dwóch największych producentów na polskim rynku - Orlenu i Grupy Lotos. Obie spółki w znacznym stopniu  kontrolowane są przez skarb państwa - wyjaśnia "Rz".

Premier będzie przekonywał zarządy spółek do tego, aby to one pokryły koszty związane z podwyżką akcyzy, rezygnując z części zysków. Władze PKN Orlen zapewniają, że "są otwarte na rozmowy z premierem" i chętnie wyjaśnią mechanizm wzrostu cen paliw.

"Skoro premier mówi o konieczności obniżenia cen, to zapewne ma jakieś propozycje i jesteśmy nimi zainteresowani" - mówi Dawid Piekarz, rzecznik koncernu.

Według nieoficjalnych informacji, dyskusja wokół cen paliw może być jedynie pretekstem do odwłania prezesów spółek paliwowych. To właśnie ich rząd może oskarżyć o nieuzasadnione windowanie cen paliw - przewiduje "Rz".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Podwyżka akcyzy na paliwa jest przesądzona - prasa