Polska trzecia wśród najbardziej atrakcyjnych wschodzących rynków akcji

Wyprzedawane w tym roku aktywa z rynków wschodzących znajdą wsparcie, a wśród najlepiej rokujących rynków akcji jest giełda w Warszawie, wynika z ankiety agencji Bloomberg.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

Aktywa z rynków wschodzących mają za sobą dwa kwartały zniżek z rzędu. Jednak zdaniem ankietowanych przez Bloomberga inwestorów, strategów i traderów ich zła passa dobiega końca. Według 65 proc. specjalistów dno za sobą mają już wschodzące rynki akcji, 60 proc. spodziewa się poprawy koniunktury w obligacjach, a najmniej, bo 58 proc., odbicia w notowaniach walut z tej grupy krajów. Za najbardziej atrakcyjne w perspektywie czwartego kwartału uznano waluty i obligacje latynoamerykańskie, a wśród rynków akcji najwięcej zwolenników ma Azja. Polska znalazła się na trzecim miejscu pod względem perspektyw giełdowych, na czwartym co do widoków przed walutą, a jedynie obligacje rokują nieco słabiej niż w przypadku większości głównych rynków wschodzących.

- Zaufanie do rynków wschodzących częściowo powróciło, po tym jak Turcja i Argentyna właściwie zareagowały na kryzys, a kalendarz wydarzeń politycznych się przeluźnił. Większość gospodarek rozwijających się ma dobre fundamenty – komentuje Marcelo Assalin, szef działu obligacji w NN Investment Partners.

Za mające największe szanse na ponadprzeciętne zachowanie we wszystkich kategoriach – akcji, obligacji i walut – zgodnie uznano aktywa z Meksyku. Peso jest jedyną walutą z rynków wschodzących, która w skali tego roku jest na plusie wobec dolara, do czego przyczyniło się wynegocjowanie korzystnych warunków mającego zastąpić Naftę porozumienia o wolnym handlu z USA i Kanadą oraz obranie bardziej prorynkowego kursu przez nowego prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obradora. Według ankietowanych maruderami w czwartym kwartale będą aktywa z krajów najmocniej dotkniętych kryzysem – Turcji i Argentyny – oraz z Indii, gdzie od końca sierpnia mocno tracą giełda i waluta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu