Ponad 80 mln zł dla branży gier

opublikowano: 04-01-2023, 13:08
aktualizacja: 04-01-2023, 16:06
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

NCBR w ramach konkursu Szybka ścieżka wybrał do dofinansowania 117 projektów, z czego 16 wiąże się z branżą gier. Pięć z nich będzie realizowane przez spółki giełdowe.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jakie spółki growe załapały się na dotacje z NCBiR
  • Które spółki ubiegały się o pieniądze, ale bez powodzenia
  • Na co dotacje otrzyma producent symulatorów kolejowych, a na co spółka z grupy 11 bit studios

W ramach ostatniego konkursu Szybka Ścieżka skierowanego do podmiotów planujących realizację projektów badawczo-rozwojowych do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) wpłynęły 434 wnioski. Do dofinansowania zostało wybranych 117 projektów na łączną kwotę dofinansowania 801,4 mln zł. Wśród nich 16 to projekty związane z branżą gier wideo. Ich łączna wartość to ponad 126 mln zł, a wartość przyznanego dofinansowania 82 mln zł.

W tym gronie najwyższe dofinansowanie przyznano spółce Sim Factor na „interakcyjną grę symulacyjną z immersyjnym fotelem gamingowym odwzorowującym dynamikę obiektów rzeczywistych”. Spółka, która do tej pory specjalizowała się w symulatorach dla branży kolejowej, ma otrzymać 10 mln zł dofinansowania, a wartość całego projektu to 13,3 mln zł.

Spółce Symbiote przyznano 8,3 mln zł dofinansowania na „modułowe rozwiązanie wykorzystujące sztuczną inteligencję na potrzeby rozbudowy gier”. Wartość całego projektu to 11 mln zł.

Konsorcjum Anshar Studios i Fool's Theory (z grupy 11 bit studios) zostało przyznane 7,2 mln zł dofinansowania na „prace rozwojowe nad opracowaniem innowacyjnego, w pełni zautomatyzowanego narzędzia, które zastąpi szereg ręcznych procesów implementacji animacji sceny dialogowej w narracyjnych grach 3D”. Całkowity koszt projektu szacowany jest na 12,8 mln zł.

Na dotacje złapało się kilka giełdowych firm z branży gier: Bloober Team (5 mln zł), Vivid Games (3,9 mln zł), Black Rose Projects (3,6 mln zł), T-Bull (2,7 mln zł) i Games Operators (2,9 mln zł).

Pozostałe firmy, których projekty zostały wybrane do dofinansowania, to Silver Bullet Labs (7 mln zł), False Prophet (3,7 mln zł), Spellarena (4,5 mln zł), Educational Entertainment One (6,9 mln zł), Meetlify (4,8 mln zł), Galaktus (4,6 mln zł), 4Gate (4,5 mln zł) i Pixelant Games (2,2 mln zł).

Do dofinansowania nie zostało wybranych 257 projektów. Wśród nich jest kilka zgłoszonych przez spółki z GPW. PCF Group nie udało się pozyskać ponad 10 mln zł na rozwój narzędzi usprawniających proces tworzenia gier komputerowych. Cały projekt miał kosztować 22,8 mln zł. Na dotacje nie załapało m.in. ALL IN! Games, które chciało 4,5 mln zł na system do bezpiecznego, zdalnego testowania gier w chmurze czy The Farm 51 Group, które planowało pozyskać 2,8 mln zł na opracowanie zestawu narzędzi wspomagających proces produkcji w silniku Unreal Engine 5 i przygotowanie z ich wykorzystaniem rozbudowanego prototypu gry action-RPG w otwartym świecie, opartej o grafikę fotogrametryczną.

Vivid Games nie udało się pozyskać 3,7 mln zł na opracowanie prototypu i projektu mobilnej gry sportowej opartej o sztuki walki, zawierającej rozwiązania uczenia maszynowego i innowacyjny system modelowania zawodników.

Inne firmy, które nie załapały się na dofinansowanie to m.in. Ovid Works (4,4 mln zł), Ice Code Games (7,1 mln zł), Taming Chaos (5,2 mln zł), konsorcjum One More Level i 2Dynamics (6,1 mln zł), Hishoo (3,9 mln zł), RUF (5,5 ml zł), EduSense (4,2 mln zł).

Blisko 30 mln zł dotacji zostało przyznane spółkom giełdowym lub ich spółkom córkom, które nie mają związku z gamedevem. Prawie 9 mln zł przyznano GPW na projekt o wartości 15,1 mln zł. Polega on na opracowaniu “platformy technologicznej do wsparcia obsługi infrastruktury krytycznej rynku kapitałowego z wbudowanymi elementami automatycznej detekcji i eliminacji cyberzagrożeń”. Blisko 6 mln zł dotacji otrzyma konsorcjum Atende i Cryptomage na „usługę SaaS wykorzystująca koncepcję triady widoczności Gartnera”. Ponad 5 mln zł dotacji otrzyma Emplocity na „wirtualnego asystenta wspierającego pracowników liniowych w instytucjach produkcyjnych wykorzystującego algorytmy sztucznej inteligencji”. Ponad 5 mln zł trafi do Pekabex Bet na „system IT przeznaczony do inteligentnego pomiaru i kontroli jakości w systemie produkcji i logistyki prefabrykatów betonowych”. Konsorcjum JSW IT Systems, Głównego Instytutu Górnictwa i Politechniki Warszawskiej przyznano 5,7 mln zł dotacji na centrum monitorowania instalacji przemysłowych w podziemnych zakładach górniczych i wykrywania cyberzagrożeń.

Na dotację nie załapały się: Wirtualna Polska Media, Stalprodukt, konsorcjum z udziałem Energi Kogeneracja, Creotech Instruments ( dwa wnioski), Polenergia Elektrociepłownia Nowa, Atende Industries, Tauron Polska Energia, Xplus, Saule i Vigo Photonics.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane