Poprawa perspektywy ratingu Fitcha zależy od reformy finansów

07-05-2004, 19:10

PAP: Poprawa perspektywy ratingu polskiego zadłużenia zależy od wprowadzenia w życie wiarygodnego programu reformy finansów i obniżenia deficytu budżetowego - uważa analityk międzynarodowej agencji ratingowej Fitch Edward Parker.

"Jeśli Polska nie zacznie wprowadzać programu konsolidacji fiskalnej, wtedy nie będzie możliwy powrót do pozytywnej

perspektywy ratingu" - powiedział w piątek Parker.

W czwartek Fitch obniżył perspektywę ratingu BBB plus polskiego długu w walutach obcych do stabilnej z pozytywnej i obniżył rating długu w walucie krajowej do A z A plus. Agencja uzasadniła to niepewnością polityczną, która pogorszyła sytuację fiskalną i prawdopodobnie opóźni przyjęcie w Polsce euro.

"Kluczem jest wiarygodny, średnioterminowy, program konsolidacji fiskalnej i wierzę, że Polska rozpocznie jego wprowadzanie. Jednak w obecnej sytuacji politycznej istnieje ryzyko, że będzie to bardziej trudne i będzie trwać dłużej, niż to wcześniej przewidywaliśmy" - dodał analityk agencji Fitch.

Według Parkera, bardziej prawdopodobna data przyjęcia przez Polskę euro to rok 2010, nie zaś rok 2009 wymieniany ostatnio przez ministra finansów Andrzeja Raczko.

"2009 rok jest wciąż jeszcze możliwy na przyjęcie euro, ale rok 2010 jest bardziej prawdopodobny. Jest jednak dużo niepewności związanej z tą datą, bo głównie zależy ona od sytuacji fiskalnej i dodatkowo od tego, jaka statystyczna definicja liczenia budżetu zostanie zastosowana jako podstawa do określenia wysokości deficytu" - powiedział analityk.

Na początku marca przedstawiciele polskiego rządu zapowiedzieli, że Polska będzie czekać do września na jednoznaczną opinię Eurostatu (urzędu statystycznego UE) o klasyfikacji transferów do otwartych funduszy emerytalnych (OFE).

We wstępnej opinii Eurostat zalecił bowiem wyłączenie funduszy emerytalnych - w rodzaju polskich OFE - z bilansu finansów

publicznych. Gdyby opinia ta stała się wiążąca, oznaczałoby to powiększenie deficytu polskiego budżetu o około 1,5 pkt proc. PKB.

"Jednak i tak Polska musi podjąć kroki umożliwiające zredukowanie deficytu, aby móc ubiegać się o przyjęcie euro" - dodał Parker.

Polska musi obniżyć deficyt budżetowy do poniżej 3 proc. PKB, wobec założonego w budżecie na 2004 rok 5,3 proc. PKB, żeby spełnić kryterium fiskalne z Maastricht.

Paweł Czuryło

czu/ ram/ pwd/akl/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Poprawa perspektywy ratingu Fitcha zależy od reformy finansów