Czytasz dzięki

Potrzebne trwałe regulacje pracy zdalnej

opublikowano: 06-09-2020, 22:00

Przepisy dotyczące możliwości zdalnego wykonywania obowiązków służbowych wciąż mają charakter tymczasowy.

Organizacja Pracodawcy RP przypomina, że zlecanie wykonywania pracy w formie zdalnej umożliwia artykuł 3 ustawy covidowej. Przepisy miały wygasać w piątek, ale dzięki nowelizacji pozostały w mocy. W efekcie mają obowiązywać przez cały okres stanu zagrożenia epidemicznego bądź epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19, a także trzy miesiące po jego odwołaniu.

— Oznacza to, że regulacje dotyczące pracy zdalnej wciąż mają charakter czasowy — zwraca uwagę Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP.

Niepewność

Przedłużenie czasu obowiązywania podstawy prawnej dla zlecania pracy zdalnej to dobra i zła wiadomość. Dobra, bo pracodawcy mogą oprzeć swoje decyzje o wprowadzeniu home office w firmie na regulacji prawnej, a zła, bo przepisy dotyczące tej kwestii nadal mają charakter tymczasowy. Co więcej, wciąż budzą wątpliwości interpretacyjne.

W efekcie przez bliżej nieokreślony czas pracodawcy będą w dalszym ciągu musieli się zastanawiać, co oznacza, że pracownik ma posiadać „umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe” do wykonywania home office, a pracodawca powinien zapewnić „obsługę logistyczną pracy zdalnej”. Przedsiębiorcy nie mają też pewności, czy warto dalej inwestować w sprzęt i zabezpieczenia techniczne w celu umożliwienia ochrony oraz przepływu wszelkich tajemnic i informacji dotyczących przedsiębiorstwa.

— Takie decyzje w dobie kryzysu musi poprzedzać pewność co do zapisów regulujących pracę zdalną w prawie na stałe. Inwestycje w sprzęt i ochronę danych z pewnościąożywią gospodarkę, jednak nie będą one efektywne, gdy okaże się, że praca zdalna jest tylko tymczasowym rozwiązaniem — zauważa Katarzyna Siemienkiewicz.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Ustawodawca nie doprecyzował także przepisów dotyczących BHP i ekwiwalentu za pracę zdalną. Tymczasem taki zamysł pojawił się na etapie prac nad tarczą antykryzysową 4.0.

— Te kwestie wciąż będą budziły wątpliwości i w przyszłości mogą skutkować roszczeniami ze strony pracowników. Dlatego wymagają odpowiednich rozstrzygnięć, również na gruncie prawnym — dodaje Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert ds. regulacji Pracodawców RP.

Zapowiedzi zmian

Pracodawcy i pracownicy domagają się uregulowania home office’u w kodeksie pracy. Nie mają wątpliwości, że wykonywanie pracy zdalnej na stałe zagościło w naszej rzeczywistości. To, co kiedyś było mało popularną opcją alternatywną, w czasie pandemii stało się koniecznością.

— Dlatego pracodawcy liczą, że zapowiedź opracowania przez ministerstwo projektu nowelizacji kodeksu pracy w zakresie zdalnego wykonywania obowiązków służbowych nie pozostanie bez pokrycia — zaznacza Katarzyna Siemienkiewicz.

— Nowe rozwiązania usprawniłyby stosowanie pracy zdalnej i przyczyniły się do jej rozwoju — dodaje Wioletta Żukowska- Czaplicka.

Chociaż wiele firm przyzwyczaiło się, że ich kadra pracuje z domu, większość pracodawców chętnie wróciłaby jednak na normalne tory. Z badania firmy Grafton Recruitment oraz CBRE wynika, że po wakacjach tylko co dziesiąta firma zdecydowała się na wprowadzenie stałego home office’u. Większość zatrudnionych od września wróciła do biur, choć głównie w trybie mieszanym, czyli łączy pracę zdalną ze standardową. Na pełen etat wrócili pracownicy co trzeciej firmy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane