Pracodawcy dosypują gotówki Kowalskiemu

Bartłomiej Godusławski
opublikowano: 21-01-2015, 00:00

Analitycy są pozytywnie zaskoczeni siłą rynku pracy. Dynamika wzrostu płac realnych jest już taka, jak na początku kryzysu.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu wzrosło o 3,7 proc. r/r. W porównaniu z listopadem dynamika wyniosła aż 9,4 proc. Średnia pensja wyniosła 4379,26 zł. To znacznie więcej, niż spodziewali się analitycy. Rekordowa deflacja w grudniu na poziomie 1 proc. w połączeniu z solidnym wzrostem płac nominalnychoznaczają, że dynamika płac realnych wzrosła najwyżej od października 2008 r., a realny fundusz wynagrodzeń najszybciej od listopada 2008 r. To oznacza, że powoli zbliżamy się do sytuacji sprzed wybuchu kryzysu, chociaż do rekordów jeszcze bardzo daleko.

— Dane wpisują się w widoczny w ostatnich kilkunastu miesiącach pozytywny trend stopniowej poprawy kondycji rynku pracy — komentuje Piotr Dmitrowski, ekonomista BGK. Jego zdaniem, rosnące wynagrodzenia mogą przyczynić się do wzrostu popytu konsumpcyjnego.

— Roczna dynamika realnego funduszu wynagrodzeń wynosi prawie 6 proc., a więc poziomu nienotowanego od kilku lat — podkreśla Piotr Dmitrowski. Dane o zatrudnieniu również przebiły prognozy. — Sytuacja na polskim rynku pracy znów ulega poprawie, co widać nie tylko w płacach, ale w szczególności w zatrudnieniu. Pozytywne trendy przybierają na sile — mówi Piotr Bujak, ekonomista PKO BP.

Z danych urzędu statystycznego wynika, że zatrudnienie w ubiegłym miesiącu wzrosło o 1,1 proc. w ujęciu rocznym i nie zmieniło się w zestawieniu miesięcznym. Według stanu na koniec 2014 r., pracę w sektorze przedsiębiorstw ma ponad 5,5 mln osób. — Okazuje się, że niewiele ponad 3-procentowy wzrost gospodarczy wystarczy, aby sytuacja na rynku pracy systematycznie się poprawiała — mówi Michał Burek z Raiffeisen Polbanku. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Godusławski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Pracodawcy dosypują gotówki Kowalskiemu