Praet: ECB nadal będzie wspierał gospodarkę

opublikowano: 13-11-2018, 14:08

Europejski Bank Centralny będzie wspierał gospodarkę strefy euro nawet po zakończeniu programu skupu aktywów, stwierdził Peter Praet, główny ekonomista ECB.

Jego zdaniem, plan ograniczenia kupowania obligacji pod koniec tego roku "nie jest równoznaczny z rezygnacją z polityki akomodacyjnej", a "znaczący" bodziec nadal jest potrzebny do wsparcia inflacji”. 

Peter Praet
Zobacz więcej

Peter Praet Bloomberg

Znaczna wartość przejętego majątku i związane z nim reinwestycje, a także silne podstawy dla oczekiwań związanych z podwyżką stóp procentowych, będą nadal dostarczać niezbędnego bodźca dla prowadzonej polityki pieniężnej - powiedział Praet, dodając, że "wszystkie instrumenty polityczne będące na orężu ECB można dostosować, aby inflacja przesuwała się w kierunku zakładanego celu w trwały sposób".

Słabnące perspektywy wzrostu gospodarki eurolandu mogą wpłynąć na decyzje jakie mają zapaść na zaplanowanym na 13 grudnia posiedzeniu ECB. Do niedawna spodziewano się, że decydenci powinni odejść od swojego trybu walki z kryzysem poprzez popieranie końca zakupów aktywów.

Tymczasem w III kw. 2018 r. dynamika wzrostu strefy euro spadła do najniższego poziomu od czterech lat, gdyż najprawdopodobniej doszło do skurczenia się gospodarki Niemiec, największej na naszym kontynencie. 

Praet powiedział, że spowolnienie odzwierciedlało utratę globalnej dynamiki, podczas gdy popyt wewnętrzny pozostał odporny, a wskaźniki nastrojów znajdowały się na terytorium określającym rozwój. Ta podstawowa siła gospodarki wspiera decydentów w przekonaniu, że inflacja zbliży się do celu wynoszącego nieco poniżej 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu