Prefbet Śniadowo inwestuje w rozwój

Partnerem publikacji jest Prefbet Śniadowo
opublikowano: 19-12-2021, 20:00

Beton antymikrobiologiczny, elementy wielkoformatowe, urządzenia i technologie dla innowacji. Dużo się dzieje w Śniadowie.

Przedsiębiorstwo Produkcji Betonu Prefbet działa na rynku producentów materiałów budowlanych od 1992 r. Oferuje m.in. prosty, energooszczędny system budowy obiektów z betonu komórkowego, wiele produktów betonowych i wyroby silikatowe. W 2019 r. firma uruchomiła nowoczesny zakład innowacyjnych wyrobów silikatowych. W ubiegłym roku zakończyła budowę zakładu prefabrykacji elementów betonowych, która daje możliwość produkcji ergonomicznych wyrobów betonowych o wysokiej wytrzymałości i dokładności. Główny zakład produkcyjny spółki znajduje się w Śniadowie, dwa oddziały produkcyjno-handlowe w Łomży i Zambrowie. Przedsiębiorstwo świadczy także usługi budowlane.

Analizując trendy w budownictwie i ciągły brak wystarczającej liczby wykwalifikowanych pracowników w branży, widzimy szanse rozwoju technologii o mniejszej pracochłonności – mówi Jerzy Michalak, prezes Prefbet Śniadowo.

Dzięki dywersyfikacji

Prefbet działa wielotorowo, oferuje szeroki asortyment materiałów i wciąż poszukuje nowych rozwiązań. Produkcja skupiona jest w trzech działach: dominujący jest beton komórkowy, obok dynamicznie rozwija się produkcja betonu i tzw. elementów drobnych z betonu. Niezależnie działa zakład produkcji wyrobów silikatowych, wytwarzający rocznie 50 tys. m sześc. tych wyrobów.

– Inwestowanie w zakładzie produkcji silikatów już zakończyliśmy – informuje Jerzy Michalak, prezes Prefbet Śniadowo.

– W tym roku uzupełniliśmy ofertę o nowe asortymenty, które są, szczególnie teraz, poszukiwane na rynku. To elementy ścienne o grubości 8 i 25 cm. To uzupełnienie sprawiło, że praktycznie nasza oferta asortymentowa silikatów jest kompletna.

Dla domów modułowych

Najwięcej zmian zachodzi w produkcji betonu komórkowego. Spółka planuje rozpoczęcie wytwarzania innowacyjnych wyrobów w postaci wielkowymiarowych elementów zbrojonych z betonu komórkowego, przeznaczonych do budowy domów modułowych. Pod tym kątem realizowanych jest kilka programów, które przy okazji wnoszą innowacje do „zwykłych” procesów. W tym przypadku wpłyną m.in. na zmniejszenie zużycia energii.

W pełni zautomatyzowana linia paletyzacji z wykorzystaniem robota w zakładzie produkcji wyrobów silikatowych.

– Inwestycja w kierunku produkcji elementów wielkowymiarowych ma zakończyć cykl inwestycyjny w tym segmencie – wyjaśnia Jerzy Michalak.

– Podzielona jest na etapy. Pierwszy, już zakończony, to udoskonalanie wyrobu poprzez zapewnienie dokładności wymiarów, co jest efektem zastosowania nowoczesnej krajalnicy. Pozwala ona na krojenie elementów o różnych profilach (pióro-wpust). Daje możliwość zmiany kolejnych odlewów. Jest w pełni zautomatyzowana, sterowana komputerowo, pozwala na perfekcyjną tolerancję wymiarową i idealne profilowanie powierzchni czołowych. Działa też nowy separator. Czasami bloczki sklejają się w procesie krojenia, ale dzięki dobrej separacji uniknęliśmy tego problemu. Inwestycja pozwoliła też uzyskać krótszy cykl autoklawizacji, czyli większą wydajność linii – podsumowuje prezes.

Srebrny beton

Odbiorcą niemal 40 proc. produkcji Prefbetu jest wieś.

W budownictwie inwentarskim wielką popularnością cieszą się innowacyjne termobloczki – betonowe elementy ścienne o hybrydowej budowie z wkładką styropianową. Niedawno system ten wzbogacono o profil narożny również z izolacją. Elementy te są bardziej gładkie, a ściany z nich wykonane – bardziej jednolite.

Inwestujący w swoje budynki rolnicy pytają też o nowe technologie, poprawiające właściwości betonu.

Wspierany funduszami unijnymi dział badawczo-rozwojowy Prefbetu ma dla nich innowacyjny produkt. Firma wprowadza na rynek nowatorski beton antymikrobiologiczny oraz elementy infrastruktury rolniczej stworzone z tego betonu.

W 2022 r. powstanie w Śniadowie nowy węzeł betoniarski, produkujący beton z jonami srebra. Produkowana tam mieszanka antymikrobiologiczna będzie przeznaczona do tworzenia elementów do budynków inwentarskich, takich jak: płyty, ruszty oraz ściany typu T i L do silosów na kiszonki.

– To ma być specjalny beton z domieszką środków, które zapewniają zwiększoną odporność mikrobiologiczną – wyjaśnia Jerzy Michalak.

– Realizację tego pomysłu zaczęliśmy w listopadzie tego roku. Produkcja będzie dostosowana do potrzeb rynku lokalnego. Zachęcamy do współpracy przy tworzeniu tego projektu konstruktorów, którzy planują obiekty inwentarskie – dodaje.

W planach

Ostatnim etapem inwestycyjnym w produkcji ABK będzie przeprowadzona pod koniec 2022 r. modernizacja działu dozowni. Jej celem jest wprowadzenie najnowszych urządzeń i systemów sterowania oraz optymalizacja procesu dozowania, mająca na celu zwiększenie dokładności dozowania surowców i zapewnienie powtarzalności procesu. Ma również doprowadzić do zmniejszenia zużycia energii w procesie produkcyjnym. Linie te będą pracowały również przy elementach wielkowymiarowych.

Skąd pomysł na taką produkcję?

– Analizując trendy w budownictwie i ciągły brak wystarczającej liczby wykwalifikowanych pracowników w branży, widzimy szanse rozwoju technologii o mniejszej pracochłonności. Obserwuję to na zachodzie Europy gdzie, mimo że inwestorów stać na dużo większe domy, to pragmatyzm skłania do rozwiązań kompaktowych i energooszczędnych. My również chcemy wyjść z propozycją przygotowania materiałów ściennych dla domów o powierzchni użytkowej około 120 mkw. Do tego opracowujemy specjalne formaty ścian z betonu komórkowego, które posłużą do modułowej i, co najważniejsze, mniej pracochłonnej, prostej i szybkiej budowy. Przygotujemy dla klientów pakiet projektowy, gdzie nasze elementy byłyby zawarte już w gotowych projektach – wyjaśnia Jerzy Michalak.

Nadal w pandemii

– Gdyby nie sytuacja zewnętrzna i epidemia, która nas wszystkich dławi, to bieżący rok byłby chwalebny i byłbym w pełni zadowolony – ocenia Jerzy Michalak.

– Nie wiem, na ile pandemia miała wpływ na to, że ludzie zmienili zainteresowania i przekierowali się na budownictwo mieszkaniowe. W ostatnich miesiącach sprzedaż przewyższa wielkość produkcji. Nie dość, że pozbyliśmy się zapasów, to nie możemy nadążyć z zaspokojeniem rynku. Idziemy pełnym frontem, mam nadzieję, że to się w przyszłym roku nie skończy – dodaje.

Poza biznesem

Spółka Prefbet działa na rzecz społeczności lokalnej, wspiera finansowo wydarzenia sportowe i sponsoruje młodych zawodników.

– Nadal sponsorujemy klub lekkoatletyczny Luks. Od niedawna robimy to w partnerstwie z Sonarolem Jedwabne – dzięki czemu budżet jest znacznie większy – opowiada prezes.

– Nie ma miesiąca, a nawet tygodnia, żeby klub nie odnotowywał sukcesów. Miło mi gdy np. Joanna Fiodorów, która u nas rozpoczynała swoją karierę, została medalistką mistrzostw świata. Biegacz Piotr Łobodziński bije wszelkie rekordy. Ale jest i nowy narybek. Zawsze byliśmy mocni w biegu na 400 m i w sztafetach, w kategoriach młodzieżowych. Tu zajmujemy czołowe miejsca w Polsce – wymienia z satysfakcją prezes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane