Premier Włoch deklaruje kolejną interwencję ws. wzrostu cen energii

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 15-09-2021, 11:14

Mario Draghi zapowiedział, że jego gabinet jest gotowy do podjęcia ponownych działań mających na celu złagodzenie wpływu rosnących cen energii dla włoskiej gospodarki i konsumentów, twierdzą źródła agencji Bloomberg.

Mario Draghi
Mario Draghi
fot. Alessia Pierdomenico/Bloomberg

Premier Włoch zamierza interweniować na rynku wykorzystując do tego fundusze publiczne.

Włoski rząd przeznaczył już 1,2 mld EUR na złagodzenie wzrostu cen energii w II kw. i planuje nadal korzystać z dotychczasowego mechanizmu.

Poprzednie działania pozwoliły obniżyć wzrost cen energii elektrycznej do 9 proc. z 20 proc. jakie obowiązywały przez interwencją państwa.

Prognozy nie są jednak optymistyczne i zakładają stały wzrost cen w związku z transformacją energetyczną i zobowiązaniem do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Projekcja włoskiego Ministerstwa Transformacji Ekologicznej zakłada, że w trzecim kwartale ceny energii podskoczą aż o 40 proc.

W celu sfinansowania interwencji rząd planuje wykorzystać wpływy z unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2, którymi zarządza ministerstwo finansów.

Poważnym problemem dla Italii jest fakt, że jest ona jednym z największych importerów energii co uzależnia ją w poważny stopniu od cen panujących na innych rynkach. Szacuje się, że Włochy z importu zaopatrują ponad 70 proc. swoich potrzeb energetycznych, z czego blisko 40 proc. stanowi gaz ziemny.

Włochy są drugim po Niemczech największym importerem gazu ziemnego w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane