Prezes NBP: nie jesteśmy zainteresowani w osłabianiu złotego, wolimy jak się umacnia

  • PAP
opublikowano: 10-11-2022, 16:29
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Nie jesteśmy zainteresowani w osłabianiu złotego, przeciwnie, wolimy jak złoty się umacnia - stwierdził w czwartek prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał, że bank zachowuje sobie możliwość interwencji, ale nic nie wskazuje, żeby taka potrzeba się pojawiła.

Adam Glapiński
Adam Glapiński
fot. Marek Wiśniewski/Puls Biznesu

Szef NBP odnosząc się podczas czwartkowej konferencji prasowej do kursu złotego wskazał: "Nie jesteśmy zainteresowani w osłabianiu złotego. Wręcz przeciwnie, wolimy jak złoty się umacnia, bo to dobrze świadczy o różnych elementach życia gospodarczego, a przede wszystkim dobrze wpływa na rynek obligacji i cały szereg kwestii". Glapiński zaznaczył, że "złoty pod tym względem się dobrze sprawuje, i będzie sprawował".

"My zachowujemy sobie tę możliwość, zawsze, interwencji, gdyby się zbyt szybko jakieś procesy działy. Ale nic nie wskazuje, żeby taka potrzeba się pojawiła" - powiedział Glapiński.

Dodał, że stabilność kursu złotego "utrzymuje się bez interwencji na rynku walutowym". "Złoty się bardzo mocno wzmacniał w ostatnich tygodniach. (...) Kurs złotego się zmienia pod wpływem czynników globalnych - relacji między dolarem a euro" - wyjaśnił.

Podkreślił, że złoty bardzo dobrze się sprawdza jako waluta silna. "Przypominam też, że napływ inwestycji do Polski cały czas utrzymuje się na bardzo dobrym poziomie. (...) Jest pełne zaufanie do naszej gospodarki i do jej stabilności" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane