Kto wypełni lukę na rynku pracy? Czy szefowie zapewnią podwładnym bezpieczne warunki zatrudnienia?
Eksperci Koalicji Bezpieczni w Pracy (KBwP) zwracają uwagę na wyzwania, przed jakimi stoją pracodawcy. Z jednej strony – jak podkreślają – przedsiębiorcy mierzą się ze skutkami pandemii, wojny w Ukrainie i napływem uchodźców do Polski. Sporą bolączką są dla nich również rosnące koszty pracy. Ponadto muszą przygotować się na zmiany wynikające z nowelizacji Kodeksu pracy.
Praca na emeryturze
Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że do 2050 r. osoby mające 60 i więcej lat będą stanowiły 40 proc. społeczeństwa. Według raportu KBwP „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce. Osoby 50+ na rynku pracy: możliwości i ograniczenia” aż 39 proc. osób w wieku powyżej 50 lat chce pracować na emeryturze. Podobny odsetek respondentów nie podjął jeszcze decyzji w tej sprawie. Jako barierę wskazują m.in. negatywny wpływ warunków zatrudnienia na stan ich zdrowia.
– Pracodawcy uważają, że osoby 50+ mają szacunek do pracy i miejsca zatrudnienia. Aż 67 proc. badanych z tej grupy nie chce zmieniać obecnej firmy. Coraz więcej przełożonych docenia zatrudnianie w jednym przedsiębiorstwie osób zarówno z długim, jak i z krótkim stażem pracy. Widzi w tym szansę na efektywne działanie zespołu i wymianę wiedzy – mówi Marta Wojewnik, dyrektor zarządzająca CWS Workwear i przewodnicząca KBwP.
Zauważa, że w interesie pracodawcy powinno być zapewnienie podwładnym zdrowych i bezpiecznych warunków pracy.
– Warto skupić się również na spełnieniu wymogów związanych z ergonomią pracy czy na kwestiach dotyczących zdrowia psychicznego pracowników. Pracodawcy, którzy będą w stanie zatrzymać w firmie osoby będące w wieku emerytalnym, lepiej poradzą sobie z nadchodzącym kryzysem demograficznym i niedoborem siły roboczej – uważa Marta Wojewnik.
Elżbieta Rogowska, wiceprezes firmy PW Krystian, zajmującej się produkcją odzieży roboczej i ochronnej, zwraca uwagę, że jeszcze w tym roku wyzwaniem dla pracodawców będzie wdrożona do polskiego porządku prawnego tzw. dyrektywa work-life balance.
– Przedsiębiorcy będą musieli zmierzyć się z rozwiązaniami dotyczącymi wprowadzenia równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Cieszy fakt, że nowe przepisy promują bardziej aktywny udział ojców w wychowaniu dzieci w pierwszym okresie życia. W Polsce dzielenie się urlopem rodzicielskim jest bardzo niepopularne. Z tego powodu młode kobiety są często dyskryminowane już na etapie rekrutacji o pracę – ocenia Elżbieta Rogowska.
Weź udział w konferencji “Recruitment Days 2023”, 19-20 kwietnia, Warszawa >>
Deficyt rąk do pracy
Eksperci KBwP przytaczają dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dotyczące zatrudniania cudzoziemców w Polsce. W ubiegłym roku wydano ponad 2,3 mln pozwoleń na podjęcie przez nich pracy w naszym kraju, czyli o ponad 560 tys. mniej niż rok wcześniej. Zdaniem specjalistów KBwP przyczyniła się do tego wojna w Ukrainie i brak możliwości opuszczania tego kraju przez mężczyzn. Jednocześnie – jak dodają – rośnie liczba wydawanych zezwoleń na pracę dla obywateli pochodzących m.in. z Indii, Uzbekistanu, Turcji, Filipin czy Nepalu. Wypełniają oni luki kadrowe na rynku pracy.
– Głównym wyzwaniem w zatrudnianiu cudzoziemców może okazać się bariera językowa. Przepisy nie precyzują wprost, w jakim języku powinny być prowadzone dla nich szkolenia. Aby były one skuteczne, powinny być dostosowane do języka pracownika – podsumowuje Marta Wojewnik.