Prowadzisz firmę? Nie przegap tych informacji dotyczących Ukraińców

opublikowano: 11-03-2022, 17:58

Nowe przepisy dotyczące zatrudniania Ukraińców i ulgi podatkowe za niesienie im pomocy – to ważne zmiany dla osób prowadzących biznes. Zapraszamy do lektury.

1. Ustawa o pomocy Ukraińcom już obowiązuje. Przedsiębiorcy mogą już rozliczać w kosztach wydatki na wsparcie obywateli Ukrainy i zatrudniać ich bez zbędnych formalności.

Praca dla zdeklarowanych:
Praca dla zdeklarowanych:
Uproszczenia w zatrudnieniu obywateli Ukrainy uciekających od wojny będą przysługiwały osobom, które przybyły do Polski legalnie i bezpośrednio z tego kraju. Muszą też oświadczyć, że chcą tutaj pozostać.
Wojciech Matusik/Forum

2. Sejm uchwalił podatkowe preferencje dla przedsiębiorców udzielających wsparcia obywatelom Ukrainy. Biznes apeluje o rozszerzenie zachęt. Jakie ulgi można otrzymać za pomaganie Ukraińcom?

Ulga ze wsteczną datą:
Ulga ze wsteczną datą:
Przedsiębiorca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakup lub wytworzenie darów dla potrzebujących pomocy Ukraińców, które poniósł na ten cel już od 24 lutego.
Marcin Nowak/REPORTER

3. Czy da się ubezpieczyć na wypadek wojny? Generalnie ubezpieczyciele nie biorą na siebie odpowiedzialności za skutki wojny. Istnieją jednak wyjątkowe przypadki.

Wojna wymyka się statystykom:
Wojna wymyka się statystykom:
Niemal we wszystkich ubezpieczeniach można znaleźć informację, że ochrona nie obejmuje wojny. To ryzyko, które bardzo trudno oszacować.
ALEXANDER ERMOCHENKO / Reuters / Forum

4. Wspierasz klinikę medyczną albo gminę pomagającą ofiarom wojny w Ukrainie? Masz prawo do zerowej stawki podatku VAT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane