Czytasz dzięki

Przełomowa sieć wymaga mądrego podejścia

Robert Siudak, dyrektor niewykonawczy Instytutu Kościuszki
opublikowano: 13-05-2020, 22:00

5G nie jest ani pierwszą, ani ostatnią generacją sieci mobilnych — mimo to rozpatrywana jest w kategoriach przełomu.

Przełomem nie jest tu sama szybkość, jakość czy niezawodność przesyłu danych — to tylko różnice ilościowe. Prawdziwa jakościowa zmiana wykracza poza jej techniczne możliwości i dotyczy roli, jaką piąta generacja sieci mobilnej jest w stanie odegrać w gospodarce dzięki ekosystemowi podłączonych do niej komórek, kamer, fabryk czy pojazdów.

Jednak z wielką siłą wiąże się wielka odpowiedzialność. Jeśli chcemy, aby piąta generacja sieci mobilnych stała się de facto kręgosłupem współczesnej gospodarki cyfrowej, sytuacja zmienia się diametralnie. To właśnie projekcja dotycząca roli, jaką 5G może odgrywać w kolejnych latach, stanowi centrum dyskusji na temat bezpieczeństwa wdrażania tej technologii.

Pamiętajmy, że nie chodzi o to, kto „szybciej, wyżej, mocniej” lub taniej wprowadzi technologię sieci 5G oraz powiązane z nią usługi i aplikacje, lecz o to, kto zrobi to mądrze — biorąc pod uwagę swoje uwarunkowania gospodarcze, społeczne i geopolityczne. Wieloaspektowe bezpieczeństwo pozostaje jednym z kluczowych wyzwań w tym kontekście.

Zwracają na to uwagę nie tylko poszczególne kraje, ale także sama Unia Europejska. Komisja Europejska, na podstawie sprawozdań państw członkowskich dotyczących oceny ryzyka dla bezpieczeństwa sieci 5G, opublikowała zestaw narzędzi UE w zakresie cyberbezpieczeństwa 5G (EU toolbox). Wskazano w nich, że wdrażanie 5G oznacza wiele wyzwań na dwóch kluczowych poziomach — nie tylko technicznym, lecz również strategicznym, w wymiarze zapewnienia zdywersyfikowanego łańcucha dostaw. W związku z tym Komisja wprost zaproponowała, aby poszczególne kraje mogły decydować o zastosowaniu ograniczeń dla dostawców wysokiego ryzyka, w tym np. możliwych niezbędnych wyłączeń w celu skutecznego ograniczenia ryzyka. Potwierdza to postulat szerszego spojrzenia na problem bezpieczeństwa technologii telekomunikacyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Siudak, dyrektor niewykonawczy Instytutu Kościuszki

Polecane