Radziwiłł: obniżenie ratingu USA może być pozytywne dla Polski

DI, PAP
08-08-2011, 08:42

Obniżenie ratingu USA może mieć pozytywny wpływ na postrzeganie Polski przez inwestorów zagranicznych - ocenia wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Jego zdaniem, w czasie trwających obecnie na rynkach turbulencji, polska gospodarka ma wszelkie cechy poszukiwane przez inwestorów, czyli niski dług publiczny, relatywnie niski deficyt oraz wzrost PKB.

Agencja ratingowa Standard & Poor's obniżyła w piątek rating USA z maksymalnej oceny AAA do AA+. Po raz pierwszy w historii agencja ratingowa zdegradowała w ten sposób obligacje skarbowe USA. S&P stwierdził, że obniża rating, ponieważ nie jest przekonany, że uchwalony przez Kongres plan redukcji deficytu budżetowego wystarczy do znaczącego zmniejszenia zadłużenia USA.

"Obniżenie ratingu USA ma charakter raczej techniczny. Inwestorzy są lekko zdezorientowani co do rynków bazowych: dolara amerykańskiego i euro. Bezpośredni efekt obniżenia ratingu Stanów Zjednoczonych na Polskę powinien być raczej pozytywny, jako że jesteśmy poza zawirowaniami, mamy podstawowe zalety jakich szukają inwestorzy: niski dług publiczny, stosunkowo niski deficyt i wzrost gospodarczy" - powiedział PAP Radziwiłł.

Rząd spodziewa się, że tegoroczne wykonanie budżetu państwa będzie lepsze o 10 mld zł niż zapisane w ustawie 40,2 mld zł, deficyt sektora finansów publicznych ma wynieść 5,6 proc. PKB. Dług publiczny, liczony według metodologii krajowej, ma w 2011 roku spaść o około 1 pkt proc. do poziomu ok. 52 proc. PKB, a według metodologii Eurostatu, ustabilizować się na poziomie z zeszłego roku, czyli ok. 55 proc. PKB.

Zdaniem wiceministra finansów o pozytywnym postrzeganiu Polski na rynkach finansowych świadczą wyniki ostatnich aukcji obligacji.

"Zainteresowanie zagranicy (polskimi obligacjami - PAP) widać było choćby w ostatnim przetargu zamiany" - podkreśla Radziwiłł.

Ministerstwo Finansów na przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu aukcji zamiany sprzedało obligacje za 4.070,915 mln zł, a odkupiło papiery o wartości 4.009,568 mln zł.

W czerwcu portfel papierów skarbowych inwestorów zagranicznych wzrósł o 3,5 mld zł, w tym obligacji o 3,9 mld zł, osiągając rekordowy poziom 155,5 mld zł, od początku bieżącego roku wartość papierów skarbowych w posiadaniu inwestorów zagranicznych wzrosła o 27,3 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Radziwiłł: obniżenie ratingu USA może być pozytywne dla Polski