Ranking kont oszczędnościowych

  • Ewa Bednarz
opublikowano: 12-02-2014, 08:00

Na rachunkach oszczędnościowych szykują się przetasowania, bo aż roi się od promocyjnych ofert, które kończyć się będą wraz z kalendarzową zimą.

Obniżenie oprocentowania już zapowiedział BZ WBK. Dzisiaj wynosi ono skromne 1,25 proc., ale od 10 kwietnia zostanie jeszcze obniżone o 0,25 pkt proc. Dotyczy to również Konta oszczędnościowego ą la Lokata. W BGŻOptimie w ramach promocji można liczyć na 3,2 proc. do 17 marca, a w Meritum Banku na 3 proc. do końca marca. Standardowe oprocentowanie kont w pierwszym z banków wynosi 2,5 proc., a w drugim jest równe stawce inflacji, ale nie więcej niż 75 proc. stopy referencyjnej NBP. Obie instytucje nie zapowiedziały obniżek, promocje mogą więc zostać przedłużone, ale pewności nie ma.

W przedłużaniu promocji specjalizuje się Bank Millennium. Teraz klienci, którzy założą konto do 31 marca, mogą liczyć na 3,1 proc. przez 92 dni.

Promocja na czas określony

Po obniżkach znacznie spadła atrakcyjność oferty Deutsche Banku, ale czasowo. Na razie na czoło wysunął się Raiffeisen Polbank, w którym posiadacze Kont: Wygodnego, Komfortowego lub Aktywnego, mogą otworzyć Konto Lokacyjne Plus. Oferta została jednak wprowadzona w Promocji Oszczędzanie — Zarabianie II i ma ograniczony termin — zakończy się 31 marca.

Banki zachęcają relatywnie wysokim oprocentowaniem, ale tylko przez krótki czas. W BNP Paribas trwa promocja Konta WIĘCEJ oszczędnościowego. Bank zapewnia 3,5 proc. dla wpłat do 15 tys. zł, ale tylko przez 3 miesiące. Teoretycznie zaletą oferty jest możliwość założenia trzech kont, na rachunkach może więc zarabiać 45 tys. zł. W praktyce nie jest to jednak takie oczywiste, ponieważ trzeba posiadać odpowiedni pakiet. Do założenia jednego Konta WIĘCEJ oszczędnościowego wystarczy bezpłatny pakiet S. Do założenia dwóch trzeba już mieć pakiet L, w którym otwarcie i prowadzenie ROR kosztuje 15 zł miesięcznie. Wśród trzech najwyżej oprocentowanych kont oszczędnościowym znalazł się w lutym Alior Bank. Oferta dotyczy jednak tylko nowych klientów. Mogą oni liczyć na 3,25 proc., podczas gdy standardowe oprocentowanie konta ustalane jest co miesiąc na podstawie wysokości rynkowej stawki WIBID1M pomniejszonej 0,1 pkt proc., co daje teraz 2,31 proc. Promocyjne oprocentowanie też nie będzie trwało wiecznie, ale jedynie przez 3 miesiące.

Mniej, ale pewniej

Poza promocyjnymi ofertami propozycja Deutsche Banku wciąż więc pozostaje najpewniejsza, mimo że odsetki maleją. Na db Koncie Oszczędnościowym do 50 tys. zł oprocentowanie wynosi 2 proc., powyżej 1,5 proc. Na lepsze warunki mogą liczyć klienci, którzy posiadają Konto Osobiste db NET — dla wpłat na konto oszczędnościowe odsetki wyniosą 3 proc.

Powyżej trzech procent oferuje Citibank. Na Koncie SuperOszczędnościowym można liczyć na odsetki wysokości 3,03 proc. dla wpłat do 30 tys. zł. Kwoty tej nie warto przekraczać, ponieważ oprocentowanie zostanie obniżone do symbolicznego pół procentu.

Trzeba też pamiętać, że konto osobiste potrzebne do otwarcia oszczędnościowego będzie bezpłatne tylko wtedy, gdy każdego miesiąca będzie się zawierać transakcje bezgotówkowe na łączną sumę co najmniej 500 zł lub na rachunek będzie wpływało co miesiąc wynagrodzenie wysokości minimum 2 tys. zł.

Tylko na chwilę

Na odsetki 3-procentowe można liczyć, poza Deutsche Bankiem i Meritum Bankiem, jeszcze w ING Banku Śląskim i w BGŻ. W ING Banku Śląskim oprocentowanie 3 proc. w ramach oferty „Bonus na start” obowiązuje dla rachunków OKO założonych od 1 stycznia przez 4 miesiące oraz do 10 czerwca dla rachunków Otwarte Konto Oszczędnościowe Bonus zakładanych od 11 lutego do 9 maja w ramach oferty specjalnej „Otwarte Konto

Oszczędnościowe Bonus”. W BGŻ promocyjne oprocentowanie 3 proc. dotyczy tylko nowych wpłat, a promocyjne oprocentowanie 2 proc. pozostałych, ale wpłacanych tylko do końca lutego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu